Muzeum Miedzi w hołdzie Władysławowi Reymontowi

Plakat
fot. Muzeum Miedzi Legnica Obrazy Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera, Włodzimierza Tetmajera, Teodora Axentowicza i Leona Wyczółkowskiego obejrzymy w legnickim Muzeum Miedzi (ul. Partyzantów 3).
istotne.pl 0 wystawa, malarstwo, muzeum miedzi, miasto legnica

Reklama

W piątek 25 września odbędzie się wernisaż wystawy „Chciałem odbudować polską duszę. W hołdzie Władysławowi Reymontowi, pierwszemu Nobliście Niepodległej Polski”. Początek o godzinie 15.00, wstęp wolny. Wystawa czynna będzie do 31 października 2015.

13 listopada 1924 r. Władysław Reymont został uhonorowany przez Szwedzką Akademię Nauk Literacką Nagrodą Nobla za swą czterotomową powieść „Chłopi”. Z okazji 90 rocznicy tego wydarzenia oraz 90 rocznicy śmierci pisarza rok 2014/2015 został ogłoszony Rokiem Reymontowskim. Takie ważne rocznice, powiązane z życiem i twórczością wybitnych pisarzy, stanowią znakomitą okazję, by stać się przyczynkiem do refleksji nad wartościami uniwersalnymi, jakie niesie ze sobą literatura.

Koncepcja wystawy „Chciałem odbudować polską duszę. W hołdzie Władysławowi Reymontowi, pierwszemu Nobliście Niepodległej Polski”, prezentowanej w Muzeum Miedzi w Legnicy, oparta jest na Reymontowskim podziale powieści na cztery pory roku, od wieków nadających rytm i koloryt życia wiejskiej społeczności. Reporterski instynkt połączony z duchową głębią pozwolił pisarzowi w niedościgniony sposób utrwalić przyrodę, pejzaże oraz wielobarwny krajobraz społeczny polskiej wsi na kartach swojej powieści. Sam Reymont zwykł mawiać:

Jestem barbarzyńcą, wiem o tym, ale się otwarcie przyznaję, że wolę zawsze przyrodę niż sztukę.

Na ekspozycję składają się obrazy wsi i jej przyrody, które wyszły spod pędzla czołowych malarzy tworzących w okresie, gdy Reymontowskie Lipce nabierały realnego kształtu na kartach powieści pisanej w latach 1901-1908. Wśród prezentowanych dzieł na szczególną uwagę zasługują prace Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera, Włodzimierza Tetmajera, Teodora Axentowicza oraz Leona Wyczółkowskiego.

W otoczeniu dzieł malarskich wymienionych artystów na wystawie znajduje się także autorski rękopis „Chłopów”, na co dzień przechowywany w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Muzeum Miedzi/ii

Reklama