Komitet Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych: Będzie pociąg do Warszawy

Komitet Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych: Będzie pociąg do Warszawy
fot. freeimages.com (fcl1971) Sukcesem zakończyły się starania Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych oraz Euroregionu Nysa i Urzędu Miasta Bolesławiec w sprawie przywrócenia bezpośredniego połączenia kolejowego na Magistrali Zgorzeleckiej z Warszawą.
istotne.pl pkp, pociąg, warszawa

PKP Intercity w końcu – po sześciu latach przerwy – ugięło się pod żądaniami Komitetu oraz samorządów i uruchomi od 13 grudnia 2015 r. pociąg Express Intercity „Łużyce” relacji Zgorzelec Miasto – Warszawa Wschodnia.

O to połączenie Komitet starał się od ponad sześciu lat, z różnym skutkiem. Jedynym utrudnieniem, jakie czeka mieszkańców Zgorzelca, jest problem związany z brakiem trakcji elektrycznej na odcinku Zgorzelec – Węgliniec, co jest powodem uruchomienia na tym odcinku autobusowej komunikacji zastępczej.

Pasażerowie na stacji Zgorzelec Miasto będą mogli wsiąść w autobus i przesiąść się do wagonów pociągu na stacji Węgliniec. Pociąg w stronę Warszawy wyjedzie ze Zgorzelca po godzinie 6:00, a w drodze powrotnej zamelduje się koło godziny 21:00. Do Warszawy będzie kursował codziennie, oprócz sobót, a w drogę z Warszawy wyruszy codziennie – oprócz piątków.

–To nie koniec starań o przywrócenie połączeń kolejowych na linii Wrocław – Zgorzelec – zapowiada Grzegorz Oleś, prezes Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych. – Komitet wznowi starania o połączenie Zgorzelca z Przemyślem przez Kraków i Trójmiastem przez Poznań. Będziemy dążyć również do tego, aby pociąg do Warszawy kursował bez żadnych ograniczeń czasowych również w piątki z Warszawy i w soboty ze Zgorzelca.

Grzegorz Oleś/ii