Kwarcyt – ponadczasowe piękno w domu i ogrodzie

Kwarcyt – ponadczasowe piękno w domu i ogrodzie
fot. fkb.pl Najpopularniejsze kamienie budowlane i dekoracyjne to granit i marmur. Można zamówić je w każdej firmie kamieniarskiej, która będzie mogła wykonać z nich zachwycające kompozycje.
istotne.pl kamień, schody, wnętrze

Jednak do dyspozycji są również inne kamienie – jedną z interesujących propozycji jest kwarcyt. Gdzie sprawdzi się najlepiej?

Kwarcyt jest skałą metamorficzną, która jest wynikiem przeobrażeń mułowców i piaskowców. W Polsce kwarcyty występują przede wszystkim w masywach Sudetów. Wyróżniają się jednolitą kolorystyką – głównie są jasnoszare, brązowe, żółtoczerwone czy szaroniebieskie, co powoduje, że skały te doskonale nadają się do projektów nowoczesnych i minimalistycznych. Wiele skał kwarcytowych ma także tendencje do refleksów świetlnych, dlatego też pod światło mienią się pięknym kryształowym blaskiem. Również wyróżnia je bardzo zbita budowa, dlatego też gołym okiem nie można dostrzec poszczególnych ziaren kwarcytu.

Właściwości użytkowe kwarcytów:

  • wysoka twardość – są to skały trudne w obróbce, swoją twardością dorównują granitowi
  • niska nasiąkliwość – to powoduje, że kwarcyty mogą być używane również na zewnątrz i w innych miejscach narażonych na wilgoć
  • odporność na zaplamienia – zwarta struktura powoduje, że na nawierzchni kwarcytu nie są widoczne zacieki i plamy

Skały te mają wszechstronne zastosowanie – używane są między innymi jako kamień budowlany i dekoracyjny. Z kwarcytów wykonuje się tłuczeń do budownictwa drogowego, także używane są w przemyśle materiałów ogniotrwałych.

Kwarcyty są używane także w przestrzeniach prywatnych – w domu mogą być one użyte do wykonania pięknej podłogi, schodów, jako okładziny ścienne czy też na blaty łazienkowe. Na zewnątrz z kolei stosuje się je do wykańczania elewacji, tarasów, schodów zewnętrznych oraz ogrodzeń. Wysoka wytrzymałość tego kamienia powoduje również, że kwarcyty mogą być układane na podjazdach i chodnikach.

Jeżeli wobec tego szukasz alternatywnego rozwiązania dla granitu czy marmuru w Warszawie, warto zwrócić uwagę na kwarcyt. Można kupić go w formie płytek, gotowych paneli ściennych i elewacyjnych lub wykonać na wymiar w zakładzie kamieniarskim.

Tekst zlecony