Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno-zimowym

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno-zimowym
fot. KMP Legnica Pora jesienno-zimowa to dla niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej niebezpieczny okres w roku.
istotne.pl policja

Pieszego w czasie złej widoczności, gdy ma na sobie ciemne ubranie i nie posiada elementów odblaskowych, kierowca dostrzeże z odległości zaledwie 20-30 metrów. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 150-300 metrów.

Stosowanie elementów odblaskowych w formie zawieszek opasek, kamizelek, szelek, breloczków, naklejek, jaskrawych parasolek znacznie poprawiają naszą widoczność. Jednakże musimy pamiętać o umieszczeniu ich w takim miejscu, aby były widoczne dla kierującego nadjeżdżającego z obydwu kierunków (z tyłu i z przodu).

Od 31 sierpnia ub.r. wszyscy piesi, niezależnie od wieku, mają obowiązek używania elementów odblaskowych w przypadku poruszania się po drodze po zmierzchu, jeśli znajdują się poza obszarem zabudowanym. Wyjątek od tej reguły występuje w razie poruszania się po drodze dla pieszych, po chodniku lub w strefie zamieszkania.

Brak wyposażenia pieszego w elementy odblaskowe stanowi wykroczenie z art. 97 kodeksu wykroczeń i podlega karze grzywny od 20 do 3000 zł albo karze nagany, zaś w postępowaniu uproszczonym wysokość mandatu wynosi od 20 złotych do 100 złotych.

KMP Legnica/ii