Legnickie koło PTB w Bolesławcu zorganizowało warsztaty dla bibliotekarzy

Legnickie koło PTB w Bolesławcu zorganizowało warsztaty dla bibliotekarzy
fot. Legnickie Koło Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego W Bolesławcu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Świat mądrych historii”. Inicjatorami spotkania była Biblioteka Pedagogiczna w Bolesławcu oraz Legnickie Koło Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.
istotne.pl biblioterapia

Podczas spotkania odbyły się warsztaty z elementami biblioterapii z przeznaczeniem dla młodzieży w wieku 13-16 lat. Tematem wiodącym był problem plotkowania czyli tzw. informacji w ruchu. Umiejętność dostrzegania przez młodzież, i nie tylko, siły wypowiadanych słów, która jest niezwykle ważna. Dlatego też, aby zwrócić uwagę na ten ważny w naszym życiu aspekt komunikowania się podjęto taki temat spotkania.

Warsztaty oparto o książkę Madonny „Jabłka Pana Peabody’ego” uznaną za bajkę dla dzieci w każdym wieku oraz scenariusz zajęć „Po co komu plotka”, który opublikowany jest na łamach kwartalnika BIBLIOTERAPEUTA NR 2/2014, s. 28-30. Scenariusz zrealizowanych warsztatów został nieco zmodyfikowany i wzbogacony o zabawy integracyjne i wprowadzające do tematu. Do zajęć wykorzystano tekst piosenki „Ludzkie gadanie” w wykonaniu Maryli Rodowicz oraz wiersz Marii Terlikowskiej „Plotka”.

Uczestnikami byli nauczyciele, bibliotekarze i członkowie koła legnickiego. Cykliczne warsztaty mają na celu przybliżyć uczestnikom idee biblioterapii i pokazać konstrukcję zajęć z elementami biblioterapii. Jest to też okazja do prezentacji scenariusza zajęć i atrakcyjnej formy pracy z dziećmi i młodzieżą. To także niewątpliwa okazja do poznania środowiska nauczycieli i bibliotekarzy z Bolesławca i okolic oraz nawiązania nowych kontaktów.

Spotkanie grona sympatyków biblioterapii przebiegło w twórczej i serdecznej atmosferze. Uczestniczki uznały je za wartościowe i inspirujące do dalszej pracy z młodzieżą i dla nich samych. Zapraszamy do odwiedzania strony Legnickiego Koła Biblioterapeutycznego.

Legnickie Koło Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego poleca również bajki Grażyny Hanaf "Garbuska" oraz "Dziewczynka skrzynka".