Rondo Niepodległości i ul. Sikorskiego w przebudowie

Rondo Niepodległości i ul. Sikorskiego w przebudowie
fot. UM Legnica Wykonawca przebudowy ul. Sikorskiego, firma Berger Bau Polska poinformowała, że od 1 września Rondo Niepodległości na osiedlu Piekary jest wyłączone z ruchu. Utworzono rondo tymczasowe na skrzyżowaniu Sikorskiego i Sudeckiej.
istotne.pl rondo, um legnica

Rondo Niepodległości, na którym wyłączono sygnalizację świetlną, jest nieprzejezdne zarówno dla kierowców indywidualnych, jak i dla autobusów MPK. Pasażerowie mogą korzystać z tych samych przystanków, ale nastąpiły tymczasowe zmiany obsługujących je linii. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne szczegółowo informuje pasażerów o zmianach.

Dostępne dla ruchu są okalające Rondo Niepodległości wszystkie tzw. prawoskręty. Prace koncentrują się obecnie na jezdniach i chodnikach wokół centralnej wyspy ronda. Kolejnym krokiem będzie frezowanie asfaltu.

Rondo tymczasowe na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i Sudeckiej zbudowano z ustawionych na jezdni nakładek, na których zamontowano wyspę z tzw. separatorów. Ma ono w organizacji ruchu kluczowe znaczenie, także ze względów bezpieczeństwa. Samochody, nawet wielkogabarytowe, mogą zawracać na jednym pasie ruchu. To rozwiązanie ogranicza prędkość pojazdów na ul. Sikorskiego.

Po zakończeniu robót na Rondzie Niepodległości zostanie ono otwarte i rozpocznie się przebudowa ul. Sikorskiego na odcinku od ronda do skrzyżowania z ul. Iwaszkiewicza. Wszystkie jezdnie na remontowanej ul. Sikorskiego zostaną na ten okres zamknięte. Objazd będzie wyznaczony ul. Sudecką.

Nowoczesnym i bardzo ważnym rozwiązaniem w układzie komunikacyjnym Piekar będzie budowa ronda typu turbinowego na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego z Iwaszkiewicza. Powstanie tu dodatkowy pas ruchu dla pojazdów skręcających w prawo z ul. Sikorskiego w ul. Iwaszkiewicza. Zostanie wymieniona konstrukcja jezdni, chodników i ścieżek rowerowych.

W ramach tego zadania zbudowany będzie nowy przystanek autobusowy tuż za skrzyżowaniem ulic Sikorskiego i Iwaszkiewicza w kierunku Wrocławskiej. Natomiast zatoka autobusowa przy Sikorskiego, naprzeciwko kościoła, będzie gruntownie zmodernizowana. Przystanek na ul. Sikorskiego przed skrzyżowaniem z Wrocławską zostanie zlikwidowany.

Przypomnijmy: przetarg na przebudowę ul. Sikorskiego – od Ronda Niepodległości do ul. Iwaszkiewicza – wygrała firma Berger Bau Polska. Zaproponowała najniższą cenę – blisko 4,2 mln zł. Zadeklarowała, że prace zakończy do 31 października i udzieli 84-miesięcznej gwarancji.

UM Legnica