Kasjerka przywłaszczyła ponad 131 tys. zł

Kasjerka przywłaszczyła ponad 131 tys. zł
fot. Krzysztof Gwizdała Prokuratura skierowała akt oskarżenia przeciwko 28-letniej legniczance Dorocie M., która jako kasjerka w firmie przyjmującej do zapłaty rachunki za niewielką prowizją (1,5 zł) przywłaszczyła – namówiona przez konkubenta – ponad 131 tys. zł.
istotne.pl oszustwo, prokuratura, sąd, paserstwo, przywłaszczenie

Kobieta pracowała w punkcie kasowym prowadzonym od 2009 r. od 2011 r. Z uwagi na rzetelność i sumienność zyskała zaufanie swoich pracodawców. Zmieniło się to w 2014 r., kiedy to Dorota M. za namową swego życiowego partnera i współoskarżonego – 32-letniego Dawida O. – zaczęła przywłaszczać pieniądze pochodzące od wpłacających. Mężczyzna – karany wcześniej za oszustwa (zakład karny opuścił w marcu 2013 r.) – twierdził, że gotówkę zainwestuje, zapewniając rodzinie w przyszłości dostatnie życie (para ma wspólne dziecko).

Oskarżona dała się przekonać i w 2014 r. przywłaszczyła pieniądze pochodzące z wpłat, dokonanych przez 328 osób, na łączną kwotę ponad 131 000 zł. Gotówkę przekazała współoskarżonemu.

Oszustwa wyszły na jaw, gdy klienci punktu kasowego zaczęli dostawać wezwania do zapłaty. Wówczas pracodawcy kobiety przeprowadzili kontrolę i ujawnili skalę oszustwa. Zażądali zwrotu gotówki. Gdy okazało się to niemożliwe, złożyli zawiadomienie o przestępstwie.

Osoby wpłacające pieniądze odzyskały je, albowiem punkt kasowy był ubezpieczony. Dorota M. przyznała się do popełnienia przestępstw i złożyła obszerne wyjaśnienia. Grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności. Kobieta nie była wcześniej karana.

Dawida O. oskarżono o paserkę. Za czyn taki grozi kara do 5 lat więzienia. Ponieważ jednak Dawid O. jest recydywistą, grozi mu kara surowsza – do 7,5 roku pozbawienia wolności.

O. przyznał się do winy i zadeklarował chęć dobrowolnego poddania się karze. Prokurator nie przystał jednak na takie rozwiązanie. Dawid O. obecnie odbywa karę więzienia w innej sprawie.

Tę sprawę rozpozna Sąd Rejonowy w Legnicy.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy/ii