Wkrótce ruszy przebudowa ul. Sikorskiego

Wkrótce ruszy przebudowa ul. Sikorskiego
fot. UM Legnica W środę 26 sierpnia rozpocznie się jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w mieście – przebudowa ul. Sikorskiego. Wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu.
istotne.pl inwestycja, rondo, um legnica

Jak informuje Andrzej Szymkowiak, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, prace rozpoczną się od remontu ronda Niepodległości. Na początek wyłączone zostaną z ruchu dwa pasy, tzw. prawoskręty – jadąc od centrum aleją Piłsudskiego w ulicę Sikorskiego oraz jadąc ul. Sikorskiego do alei Piłsudskiego w stronę Sudeckiej.

Przez rondo pojedziemy na wprost oraz w kierunku szpitala. Jeżdżąc tymi trasami, będziemy musieli dostosować się do umieszczonych tam nowych znaków drogowych.

Utrudnienia pojawią się na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i Sudeckiej, choć będzie ono przejezdne. Tutaj rozpocznie się budowa ronda tymczasowego, które będzie miało w organizacji ruchu kluczowe znaczenie, także ze względów bezpieczeństwa. Zostanie ono zbudowane z ustawionych na jezdni nakładek, na których zamontowana będzie wyspa z prefabrykatów. Samochody będą mogły zawrócić na jednym pasie ruchu, także te najdłuższe, jak autobusy przegubowe. Rondo ograniczy prędkość pojazdów na ul. Sikorskiego.

Po zakończeniu robót na rondzie Niepodległości zostanie ono otwarte i rozpocznie się przebudowa ul. Sikorskiego na odcinku od ronda do skrzyżowania z ul. Iwaszkiewicza. Wszystkie jezdnie na remontowanej ul. Sikorskiego zostaną na ten okres zamknięte. Objazd zostanie wyznaczony ul. Sudecką.

Przypomnijmy: przetarg na przebudowę ul. Sikorskiego – od ronda Niepodległości do ul. Iwaszkiewicza – wygrała firma Berger Bau Polska. Zaproponowała ona najniższą cenę – blisko 4,2 mln zł. Zadeklarowała, że prace zakończy do 31 października tego roku, oraz 84 miesiące gwarancji.

Co zostanie zrobione? Bardzo ważnym rozwiązaniem w ruchu komunikacyjnym będzie budowa ronda typu turbinowego na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego z Iwaszkiewicza. Powstanie tutaj dodatkowy pas ruchu dla pojazdów skręcających w prawo z ul. Sikorskiego w ul. Iwaszkiewicza. Oczywiście, zostanie wymieniona konstrukcja jezdni, chodników i ścieżek rowerowych.

W ramach tego zadania zbudowany będzie nowy przystanek autobusowy tuż za skrzyżowaniem ulic Sikorskiego z Iwaszkiewicza w kierunku ul. Wrocławskiej. Natomiast zatoka autobusowa przy ul. Sikorskiego, naprzeciwko kościoła, będzie gruntownie zmodernizowana. Przystanek na ul. Sikorskiego przed skrzyżowaniem z Wrocławską zostanie zlikwidowany.

UM Legnica