Jezioro Ryńskie – bardzo popularne i lubiane przez turystów

Jezioro Ryńskie – bardzo popularne i lubiane przez turystów
fot. whitepress.pl Jezioro Ryńskie leżące na obszarze Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, znajduje się w powiecie giżyckim. Nad jeziorem położone są takie miejscowości jak Ryn, Wejdyki, Mrówki i Rybical.
istotne.pl turystyka, jezioro

Jezioro Ryńskie leżące na obszarze Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, znajduje się w powiecie giżyckim. Nad jeziorem położone są takie miejscowości jak Ryn, Wejdyki, Mrówki i Rybical. Jest to jezioro bardzo popularne i lubiane przez turystów.

O jeziorze

Ciekawostką jest, że tak naprawdę Jezioro Ryńskie tworzy całość wraz z innym popularnym jeziorem , Tałtami. Granica, która jest między nimi wytyczona, jest umowna. Samo Ryńskie ma długość 7 kilometrów, jego powierzchnia wynosi 6,7 kilometrów kw., zaś maksymalna głębokość dochodzi do 20,2 metra. Na Jeziorze Ryńskim znajdują się także trzy wyspy, których łączna powierzchnia wynosi 4,5 hektara. Kolejną ciekawostką jest, iż do Jeziora Ryńskiego wpada woda z wyżej położonego jeziora Ołów. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że woda owa płynie do jeziora podziemnym kanałem, który został wybudowany w średniowieczu przez Krzyżaków. Dzięki właśnie temu kanałowi zamek w Rynie był stale zaopatrzony w wodę (dziś mieści się tutaj luksusowy hotel na Mazurach - www.zamekryn.pl)

Turystyka

Nad brzegiem jeziora znajdują się liczne ośrodki wczasowe, pojedyncze domki do wynajęcia oraz pola namiotowe. Jeziorem Ryńskim wiedzie szlak Żeglugi Mazurskiej. I tak, z Jeziora Ryńskiego można wybrać się na wycieczkę do Giżycka (przez jeziora Tałty, Tałtowisko, Szymon, Szymoneckie, Jagodne, Niegocin) lub Mikołajek (przez Tałty na Jezioro Mikołajskie). Na Jeziorze Ryńskim doskonale rozwija się również turystyka kajakowa.

Wypoczynek nad Jeziorem Ryńskim jest polecany szczególnie wszystkim tym, którzy pragną spędzić miło i spokojnie czas w otoczeniu malowniczych mazurskich krajobrazów. Jeśli natomiast pogoda nie dopisze i nie będzie odpowiednich warunków do spędzania czasu na wodzie, na pewno nikt nie będzie się nudził. Warto zajrzeć do miejscowości Ryn, aby zwiedzić tamtejsze zabytki, a także do wspomnianych już Mikołajek czy Giżycka, bowiem znajdują się niedaleko, a oferują wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych.