Rusza Legnicka Akademia Filmowa – wszystko za darmo

Rusza Legnicka Akademia Filmowa – wszystko za darmo
fot. freeimages.com (januszek) Kino na dachu, pokazy filmów dla dzieci, wystawa poświęcona animacji (można ją już oglądać w Galerii Satyrykon) - to wydarzenia adresowane do legniczan, które będą towarzyszyć tegorocznej, 23. Legnickiej Akademii Filmowej.
istotne.pl kino, film

Legnicka Akademia Filmowa trwa w tym roku od 12 do 22 sierpnia. To jedne z najstarszych i najbardziej renomowanych w Polsce warsztatów filmu animowanego, podczas których dzieci i młodzież, ale też dorośli, uczą się samodzielnego tworzenia filmów animowanych, pod okiem najwybitniejszych w kraju specjalistów.

Do udziału w tegorocznych warsztatach, których tematem jest „Pióro”, zgłosiło się 45 uczestników, m.in. z Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia i Białowieży. Sztuki animacji uczyć ich będą m.in.: Stanisław Lenartowicz, znakomity animator, reżyser, scenograf, specjalista od efektów specjalnych, twórca polskiej wersji „Ulicy Sezamkowej”; Krzysztof Rynkiewicz, kierownik Katedry Filmu Animowanego i Efektów Specjalnych w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi; Jerzy Kucia, znakomity reżyser, scenograf i twórca filmów animowanych, prowadzący na krakowskiej ASP Pracownię Rysunku Filmowego, wykładowca na uczelniach filmowych, m.in. w Vancouver, Londynie i Bombaju; Piotr Nawrocki z łódzkiego studia SeMaFor, gdzie zajmuje się projektowaniem lalek oraz scenografii do filmów animowanych; Julian Zawisza, twórca LAF, autor wielu nagradzanych filmów.

Warsztatom, jak każdego roku, towarzyszyć będą wydarzenia dla legniczan. Kino na dachu (dach Galerii Piastów) zaprasza codziennie od 12 do 21 sierpnia. Od godz. 21.00 będzie można oglądać na dachu galerii znakomite, pełnometrażowe filmy animowane (z jednym wyjątkiem). To filmy twórców kina europejskiego i światowego. Co ważne – to filmy dla widzów dorosłych. Już w środę pierwsza projekcja – hiszpański obraz „Chico i Rita”. - To najlepszy musical i jedna z najwspanialszych animacji roku – napisała o filmie brytyjska gazeta The Observer. Przed każdą projekcją odbywać się będzie konkurs filmowy z nagrodami.

Kolejna propozycja, LAF Dzieciom (kino Piast) – to specjalne, kinowe poranki. Odbędą się 15 i 16 sierpnia o godz. 10.00 w kinie Piast. Będą to projekcje filmów: „Latająca Maszyna” - zrealizowanego przez twórców oskarowego obrazu „Piotruś i Wilk” oraz filmu „Gwiazda Kopernika”, opowiadającego o człowieku, który dokonał największego odkrycia w dziejach świata, z dubbingiem świetnych, polskich aktorów: Jerzego Stuhra, Piotra Fronczewskiego, Anny Cieślak i Piotra Adamczyka.

LAF zaprasza też na wystawę Animacja 25 DO Galerii Satyrykon. To ekspozycja związana z 25.rocznicą istnienia wydziału animacji w łódzkiej szkole filmowej. Na wystawie obejrzymy m.in. scenariusze, rysunki koncepcyjne, storyboardy, layouty itp. Kuratorem wystawy jest prof. Krzysztof Rynkiewicz, kierownik Katedry Filmu Animowanego i Efektów Specjalnych w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Spotkanie autorskie z prof. Rynkiewiczem odbędzie się 14 sierpnia, o godz. 13.00 w Galerii Satyrykon, tego samego dnia - o godz. 18.00 - odbędzie się wernisaż wystawy.

Wstęp na wydarzenia towarzyszące LAF jest bezpłatny.