Złocone korony wróciły do Sali Królewskiej

Złocone korony wróciły do Sali Królewskiej
fot. Arkadiusz Rodak Z ogromnym pietyzmem renowatorzy przywracają niegdysiejszy blask Sali Królewskiej w legnickiej Akademii Rycerskiej. Odnowione i zrekonstruowane są bogate sztukaterie, zdobiące ściany i sufit. Na swoje godne miejsce wróciły dwie pozłocone korony.
istotne.pl renowacja, korona, akademia rycerska

Jedna z koron została w całości zrekonstruowana. Są one umieszczone na przeciwległych ścianach, nad przepięknym kominkiem oraz nad miejscem, gdzie dawniej widniał cesarki portret. Jego rama również została pozłocona, a wnętrze wypełnia złożone z szeregu elementów lustro. Fachowcy zamontowali je kilka dni temu. Elementy złoceń na sztukaterii pojawiają się wszędzie tam, gdzie istniały one pierwotnie.

Już wkrótce w Sali Królewskiej układany będzie parkiet. Następnym krokiem uzupełniania barokowego wystroju wnętrza będzie zawieszenie wspaniałych żyrandoli. Są one wiernym odwzorowaniem oryginału, który znajduje się w legnickim kościele św. Jana Chrzciciela.

Warto dodać, że trwają również prace renowacyjne w drugiej z reprezentacyjnych sal Akademii Rycerskiej – sali maneżowej (zwanej ujeżdżalnią) na parterze. Ostatnio przeprowadzono próby montażu na ścianach specjalnych ekranów akustycznych. Akustycznym tynkiem pokryty jest sufit tego pomieszczenia. Chodzi o to, by uzyskać w nim jak najlepsze warunki dla celów np. koncertowych.

Arkadiusz Rodak/ii