Wykrywanie wycieków – bez zgadywania i kucia w ciemno

Wykrywanie wycieków – bez zgadywania i kucia w ciemno
fot. G.Hanaf Zlokalizowanie miejsca wycieku nie musi być trudne. Dzisiaj do dyspozycji mamy nowoczesne technologie, z których wykorzystaniem można zrobić to szybko i dokładnie, bez potrzeby kucia ścian i podłóg na chybił trafił.
istotne.pl remont

Wycieki to jeden z dużych problemów związanych z instalacjami grzewczymi i wodnymi, ponieważ może dojść do nich wtedy, gdy rury są całkowicie przykryte warstwą betonu, tynku oraz materiałami takimi jak kafelki czy panele podłogowe. W związku z tym w celu przyspieszenia wykrywania przecieków oraz precyzyjnego ich wskazania stosuje się dzisiaj specjalistyczny sprzęt, za sprawą którego można zminimalizować prace polegające na kuciu.

Dzięki nowoczesnemu wykrywaniu wycieków można:

  • szybko zlokalizować wycieki wody z nieszczelnych instalacji grzewczych – lokalizacja możliwa jest zarówno w przypadku zwykłych instalacji grzejnikowych, jak i instalacji ogrzewania podłogowego
  • określić miejsce wycieku ciepłej wody użytkowej oraz zimnej wody użytkowej
  • wskazać na przebieg rur z wodą, aby na tej podstawie wyznaczyć miejsca do wiercenia otworów
  • zlokalizować miejsca połączeń rur z gorącą wodą, na przykład kolanek czy trójników, gdzie często dochodzi do wycieków

Do wykrywania wycieków wykorzystuje się obecnie kilka metod, które dobierane są indywidualnie w zależności od rodzaju podejrzewanego wycieku oraz jego umiejscowienia. Jedną z najczęściej wybieranych metod jest szukanie wycieków z wykorzystaniem kamer termograficznych – nadają się one głównie do instalacji wykorzystujących ciepłą wodę i pokazują miejsca jej ujścia.

Także stosuje się inne metody, między innymi elektroakustyczne pomiary wykrywania wycieków, metody śledzenia gazu wskaźnikowego oraz pomiary akustyczne. Tam, gdzie jest to możliwe, można również wprowadzić do instalacji kamerę na specjalnym przewodzie – pracownik może wtedy oglądać instalację od środka na ekranie.

Jeżeli chcesz skorzystać z usług lokalizacji uszkodzeń w instalacjach wodnych, firmy, które zajmują się świadczeniem usług tego rodzaju, znajdziesz obecnie z łatwością przez Internet.