Nagłe hamowanie w miejskiej dżungli – z systemem Active City Stop od Forda to żaden problem

Nagłe hamowanie w miejskiej dżungli – z systemem Active City Stop od Forda to żaden problem
fot. whitepress.pl Nowoczesne systemy używane w samochodach pozwalają na bezpieczniejszą i wygodniejszą jazdę, także w miejskiej dżungli, gdzie o nietrudno o kolizje.
istotne.pl auto

W celu ich zapobiegania Ford wprowadził w wybranych samochodach specjalny system Active City Stop, który zapobiega kolizjom przy mniejszych prędkościach.

Wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby uderzyć w samochód stojący naprzeciwko, szczególnie w wolno poruszającym się korku. System Active City Stop ma za zadanie zapobiegać takim sytuacjom, a wraz z funkcją Pedestrian Detection pozwala dodatkowo na szybkie wykrywanie pieszych, którzy mogą pojawić się przed maską podczas nieostrożnego przechodzenia przez drogę.

Jak działa Active City Stop?

System Active City Stop pozwala na automatyczne zahamowanie pojazdu wtedy, gdy wykryje on ryzyko kolizji z poprzedzającym pojazdem. System ten działa przy małej prędkości do 50 kilometrów na godzinę, dlatego też jest bardzo przydatny w ruchu miejskim.

Funkcja ta została doceniona przez Euro NCAP i dzięki niej model Ford Focus z 2013 roku otrzymał nagrodę w dziedzinie zaawansowanych systemów bezpieczeństwa.

System Active City Stop bazuje na wykorzystaniu specjalnych czujników, które rozmieszczone są w karoserii samochodu, a także przedniej kamery i radaru. W ten sposób system przez cały czas monitoruje przestrzeń przed samochodem i jeżeli pojawia się ryzyko kolizji, na przykład poprzedzający samochód zacznie gwałtownie hamować lub zatrzyma się czy też na jezdnię wkroczy pieszy, system informuje o przeszkodzie przez sygnał dźwiękowy oraz świetlny, a jeżeli kierowca nie zareaguje w porę, następuje natychmiastowe, automatyczne hamowanie.

Gdzie montowany jest system Active City Stop?

System Active City Stop z funkcją Pedestrian Detection posiada dzisiaj większość samochodów Ford, między innymi nowy Ford Focus, który swoim użytkownikom oferuje również inne dodatkowe funkcje poprawiające bezpieczeństwo, między innymi funkcję Active Breaking działającą przy większych prędkościach czy półautomatycznego asystenta parkowania prostopadłego i równoległego.

Więcej informacji na temat samochodów Ford można znaleźć na stronach marki i dealerów.