Czterech nastolatków podrobiło 100-zł banknot. Piątemu grozi co najmniej 5 lat więzienia

Czterech nastolatków podrobiło 100-zł banknot. Piątemu grozi co najmniej 5 lat więzienia
fot. Krzysztof Gwizdała Kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 5 lat grozić może nastolatkowi, który wprowadził do obrotu handlowego fałszywy banknot o nominale 100 zł.
istotne.pl policja, fałszerstwo

Funkcjonariusze z Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze zatrzymali pięciu nieletnich (w wieku od 14 do 17 lat). Czwórka z nich na urządzeniu wielofunkcyjnym podrobiła banknot 100 zł, który do obrotu handlowego wprowadził najstarszy – 17-latek. Chłopak w jednym z jeleniogórskich sklepów spożywczych chciał fałszywym banknotem zapłacić za słodycze. Zarówno wygląd banknotu, jak i zachowanie klienta wzbudziły podejrzenie kasjerki. Powiadomiła ona o tym swoich przełożonych, a ci policję.

Mundurowi zatrzymali 17-latka oraz jego czterech kolegów, zabezpieczyli fałszywy banknot oraz wspomniane urządzenie wielofunkcyjne. Ustalono, że nieletni najprawdopodobniej podrobili trzy takie banknoty.

Najstarszy z nastolatków trafił do policyjnego aresztu. Grozi mu kara co najmniej 5 lat więzienia. O losie pozostałych fałszerzy zdecyduje sąd rodzinny.