LG G5 czy LG G6? Który model lepiej sprawdzi się w codziennym użytkowaniu?

LG G5 czy LG G6? Który model lepiej sprawdzi się w codziennym użytkowaniu?
fot. play.pl Liczba dostępnych na rynku modeli smartfonów jest tak duża, że trudno dokonać wyboru tego najbardziej optymalnego do codziennych potrzeb. „Nowszy”, nie zawsze oznacza „lepszy”, czego przykładem jest LG G5 oraz LG G6. Który z nich wygrywa?
istotne.pl telefon, smartfon

Parametry fizyczne modeli

Prezentowane modele smartfonów koreańskiego producenta są do siebie bardzo podobne, ale nie identyczne. Różnice dotyczą dość istotnych elementów, takich jak np. wielkość baterii oraz parametry aparatu fotograficznego. Dla wielu użytkowników te cechy są kluczowe przy wyborze smartfona.

Jednak warto zacząć od rozmiarów telefonu, bo i tu pojawiają się rozbieżności. Jakie? Pod względem fizycznym „piątka” jest nieco większa, ale za to aż o 0,5 mm cieńsza i jest lżejsza o 4 gramy. Oznacza to, że G5 lepiej układa się w dłoni.

Wyświetlacz i procesor

Te dwa elementy decydują o komforcie użytkowania – zapewniają obraz odpowiedniej jakości oraz sprawne ładowanie i działanie aplikacji. W obu urządzeniach zastosowano czterordzeniowe procesory z serii Qualcomm Snapdragon, różniące się zaledwie o 0,15 GHz prędkości taktowania. Identyczny jest natomiast zastosowany w nich układ graficzny – Adreno 530.

W modelu LG G5 wyświetlacz jest mniejszy o 0,4 cala i ma nieznacznie mniejsze zagęszczenie pikseli. Różnica jest jednak na tyle niewielka, że większość użytkowników jej nie dostrzeże podczas codziennego użytkowania.

„Piątka” dla amatorów fotografowania

W zakresie możliwości fotografowania, dużą przewagę ma G5. To w tym smartfonie wbudowany został aparat główny z matrycą o rozdzielczości 16 Mpx, podczas gdy w „szóstce” znalazło się miejsce dla 13 Mpx. Oba aparaty są natomiast wyposażone też drugą matrycę, która w G6 jest nieco lepsza. Zestawiając oba modele ze sobą, można stwierdzić jednak, że lepsze zdjęcia wykonamy starszym modelem – zważywszy że pozostałe funkcje, jak stabilizacja obrazu czy jasność przysłony, są identyczne. Również drugi – przedni aparat ma większą rozdzielczość w starszym smartfonie.

Bateria kontra akumulator

Jedną ze znaczących różnic, jaka pojawia się między oboma modelami smartfonów, jest rodzaj i pojemność baterii. W piątce zamontowano wymienną baterię o pojemności 2800mAh, co – jak na obecne czasy – nie jest parametrem, który zachwyca. Drugi model działa dłużej na jednym naładowaniu baterii, bo jej pojemność w G6 to 3300 mAh. Trzeba jednak pamiętać, że akumulator jest w „szóstce” stały i niewymienny. Oznacza to, że przypadku jakiejkolwiek awarii baterii w tym urządzeniu, nie będzie możliwa jej samodzielna wymiana – naprawa wymaga kosztownej wizyty w serwisie.

Zarówno LG G5, jak i G6 wyposażone są w opcję szybkiego ładowania, a to znacznie zmniejsza wagę problemu niskiej pojemności baterii w starszym modelu.

Pozostałe cechy użytkowe

Modele G5 i G6 wiele dzieli, ale równie wiele łączy. Oba oferują 4 GB RAM, pamięć wewnętrzną 32 GB oraz możliwość zastosowania karty pamięci microSD do 2TB. Zbliżone są również funkcje związane z kanałami transmisji danych oraz czujniki i zabezpieczenia. Diametralnie odmienna jest z kolei cena urządzeń, bowiem starszy model można kupić nawet o 1000 zł taniej.

tekst zlecony