Wyłudzali zaliczki w sieci. Szkody wynoszą 350 tys. zł, i to w jednym przypadku!

Wyłudzali zaliczki w sieci. Szkody wynoszą 350 tys. zł, i to w jednym przypadku!
fot. Krzysztof Gwizdała Szef szajki został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do 10 lat więzienia.
istotne.pl policja, oszustwo, prokuratura, sąd, szajka

18 maja Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze wszczęła śledztwo w sprawie wyłudzenia od wielu osób zaliczek na poczet kupna samochodów oraz maszyn rolniczych i budowlanych, oferowanych w ogłoszeniach firmy Bar-Go na portalu motoryzacyjnym

Prawie dwa tygodnie później sprawę połączono z oszustwami popełnionymi na szkodę obywateli Holandii i Rumuni, którzy zapłacili za maszyny budowlane i autokar oferowane w niemieckim serwisie motoryzacyjnym.

W dniach 30–31 maja zatrzymano i doprowadzono do prokuratury 10 osób oraz dokonano szeregu przeszukań. Zatrzymano również kierującego grupą mężczyznę, mieszkańca powiatu lubańskiego. Przedstawiono mu 18 zarzutów, w tym kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. W przypadku tylko jednego z przestępstw wartość wyrządzonej szkody wynosi 349 530,60 zł.

Pozostałe osoby, mieszkańcy Jeleniej Góry i okolic, usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonywania oszustw. Wobec części podejrzanych zastosowano poręczenie majątkowe, dozór policji i zakaz opuszczania kraju. Szefa szajki sąd tymczasowo aresztował na 3 miesiące. Podejrzanemu grozi do 10 lat więzienia.