Policyjne patrole narciarskie już na stokach

Policyjne patrole narciarskie już na stokach
fot. freeimages.com (Andreas F) Głównym celem policyjnych patroli narciarskich jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz wypadkom na nartach.
istotne.pl policja

W sobotę 30 grudnia jeleniogórscy policjanci – st. sierż. Beata Sosulska-Baran i sierż. sztab. Rafał Gula – pełnili służbę na stoku Puchatek w Szklarskiej Porębie.

W trakcie służby mundurowi informowali narciarzy o bezpiecznych zachowaniach na stoku, zwracali baczną uwagę na sprzęt, który miłośnicy białego szaleństwa bardzo często pozostawiali bez opieki, legitymowali osoby niewłaściwie się zachowujące, a także zwracali uwagę na kulturę jazdy na stoku i w kolejkach do wyciągu. Co więcej, pilnowali, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad.

Funkcjonariusze czynią starania, aby na stokach – obok regulaminów obiektów narciarskich – znajdował się również dekalog narciarski opracowany przez FIS (Międzynarodową Federację Narciarską), który jest swoistym kodeksem drogowym na stokach.

Policjanci nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem narciarzy, ale również pomagają ratownikom GOPR w udzielaniu pierwszej pomocy. (Co roku policjanci, którzy pełnią służbę w patrolach narciarskich, uczestniczą w kursie udzielania pierwszej pomocy).