Zgwałcił i zabił przypadkową osobę. Został zatrzymany po 22 latach

Prokuratura
fot. Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze Prokuratura Okręgowa w Jelenia Górze skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 42-letniemu Janowi G.
istotne.pl 0 policja, prokuratura, sąd, zabójstwo, gwałt, miasto jelenia góra

Reklama

Do zdarzenia doszło w nocy z 21 na 22 sierpnia 1993 roku w okolicy miejscowości Zbylutów w województwie dolnośląskim. Sprawcą okazał się 19-letni wówczas Jan G., mieszkaniec pobliskiej miejscowości, a ofiarą – przypadkowo spotkana młoda dziewczyna. Do zatrzymania G. doszło po 22 latach od zaistnienia zdarzenia. Przesłuchany w charakterze podejrzanego, przyznał się do zgwałcenia Ewy P. i złożył wyjaśnienia.

Na wniosek prokuratora okręgowego miejscowy Sąd Rejonowy 4 listopada 2015 roku zastosował wobec podejrzanego o zgwałcenie i zabicie Ewy P. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który następnie – decyzją Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze – trzykrotnie przedłużono.

W trakcie śledztwa Jan G. został poddany badaniom biegłych lekarzy psychiatrów, którzy orzekli, że w chwili popełnienia zarzuconego mu czynu miał pełną zdolność do rozpoznawania ich znaczenia oraz pokierowania swoim postępowaniem. Mężczyzna był już karany. Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze termin rozprawy wyznaczył na 12 września 2016 roku.

rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Violetta Niziołek/ii

Reklama