Szpieg w Twoim domu? Jak ustrzec się ewentualnej inwigilacji?

Szpieg w Twoim domu? Jak ustrzec się ewentualnej inwigilacji?
fot. B.org Choć brzmi to jak fabuła sensacyjnego filmu – niektórzy z nas czują się szpiegowani i obserwowani we własnym domu.
istotne.pl kamera, podsłuch

Teściowa nie wiadomo skąd wie o intymnych rozmowach z partnerem, sąsiad dziwnie się patrzy, a nam towarzyszy nieprzyjemne uczucie, że niektórzy mają dostęp do informacji, którymi wcale nie dzielimy się zbyt chętnie ze światem.

Co robić w takiej sytuacji? Jak sprawdzić, czy faktycznie nasze podejrzenia są prawdziwe? Czy można w razie czego wykryć niechciane podsłuchy lub kamery?

We własnym domu masz prawo czuć się bezpiecznie

Nagrywanie innych osób bez ich zgody to przestępstwo – niestety, by policja zajęła się tą sprawą, należy najpierw zebrać jakiekolwiek dowody. Jeśli jedyne, czym możemy się podpierać, to niejasne podejrzenia, powinniśmy wziąć sprawy we własne ręce. Na szczęście na rynku dostępne są urządzenia, które pozwalają wykryć sprzęt nagrywający i szpiegujący.

Najtrudniej wykryć… zwykły dyktafon i kamerę

Najtrudniejszymi do wykrycia urządzeniami są te najprostsze. Zwykły dyktafon albo kamera, jeśli są dobrze zamaskowane, mogą działać długie godziny. Najprostszą metodą na ich znalezienie jest więc dokładne przeszukanie mieszkania. Jeśli nam się to uda – pozostaje tylko zostawić pułapkę na osobę, która ten sprzęt podrzuciła. Musi kiedyś przecież po niego wrócić… Warto więc zaczaić się z własną kamerką i zarejestrować sprawcę.

W przypadku kamer można także pomyśleć o wykrywaczach optycznych – analizując otoczenie, wychwytują one załamanie optyczne, jakie wytwarza obiektyw kamery. Wykrywacze są dość skuteczne i szybko pozwalają znaleźć niechciane urządzenia.

Urządzenia do wykrywania minikamer i podsłuchów

Dużo łatwiej wykryć urządzenia, które w swojej pracy wykorzystują fale radiowe. Większość podsłuchów oraz minikamer szpiegowskich korzysta z sieci radiowych lub telefonicznych do przesyłania nagranego materiału. Dzięki temu wykryć można je za pomocą mierników częstotliwości. To stosunkowo niedrogie urządzenia, by wykryć podsłuch należy po prostu razem z miernikiem obejść cały dom. Jeśli będziemy zbliżać się do źródła – sygnał nadawany z niego będzie rósł. Na rynku istnieją także profesjonalne mierniki, pozwalające wykryć urządzenia działające w różnych częstotliwościach, oparte o technologie m.in. analogowe, GSM, WiFi, Bluetooth oraz WiMax.

Pokusić można się także o sprzęt, który przechwyci sygnał z kamery i przekaże go na nasze urządzenie – dzięki temu będziemy mogli zobaczyć, z jakiego miejsca jesteśmy obserwowani i szybciej zlokalizować wrogą kamerkę.

Zagłuszacze - alternatywa

Jeśli obawiamy się powtórnego ataku sprawcy – zamiast szukać wszędzie podsłuchów, możemy się przed nimi zabezpieczyć. W tym celu stworzono zagłuszacze – warto wspomnieć o ich dwóch rodzajach. Na typowe urządzenia, działające na analogowych częstotliwościach, idealnym wyborem będą zagłuszacze radiowe. Powodują one powstanie szumu elektromagnetycznego w paśmie, z którego korzysta większość podsłuchów. Drugim rodzajem zagłuszacza są urządzenia wibroakustyczne, idealne w przypadku podsłuchów sejsmicznych i laserowych. W temacie zagłuszaczy warto jednak pamiętać, że nie wolno stosować urządzeń, które zagłuszają pasmo telefonii komórkowej – należy mieć na to stosowną zgodę.

Jeśli czujesz się zagrożony – wspomniane wyżej urządzenia znajdziesz w sklepie ze sprzętem detektywistycznym alfatronik.com.pl. Zakup urządzeń, które pozwolą wykryć najczęściej stosowane podsłuchy i minikamery nie jest dużym wydatkiem, a pozwoli uwolnić się od kłopotu.