Legenda polskiego punka... akustycznie

gitara-akustyczna
fot. www.sxc.hu (sofamonkez) Zespół Fort BS to legenda polskiej sceny punkrockowej. Grupa powstała w 1983 roku w Jeleniej Górze z fascynacji muzyką punkową i nowofalową oraz w opozycji do szarości i beznadziei egzystencji w ówczesnej Polsce.
istotne.pl 0 koncert, kultura, miasto jelenia góra

Reklama

W 1984 roku po kilku lokalnych koncertach zespół, prowadzony przez charyzmatycznego wokalistę Cichego, zadebiutował na Festiwalu w Jarocinie. Grupa inspirowała się wtedy jeszcze klasykami punka, lecz dwa lata później przedstawiła już zupełnie nowy, zimnofalowy materiał, powstały pod wpływem twórczości bydgoskiego Variété.

Fort BS grał także na Jarocinie '85, a rok później został wreszcie laureatem festiwalu. Ich utwór „Rozhulantyna” trafił na składankową płytę „Jeszcze młodsza generacja”, prezentującą punkowo-nowofalową czołówkę tamtego okresu. Dzięki wsparciu zaprzyjaźnionego z zespołem Makena Fort BS wydał także (jako split) kasetę demo zawierającą również nagrania grupy Stress, w której udzielali się członkowie Fortu BS – Mario, Arturro i Zdzich. W 1987 r. zespół zagrał znowu w Jarocinie – mimo że jako laureat nie otrzymał kolejnego zaproszenia. Grupa zmuszona została do występu pod inną nazwą – RAYA.

W 1992 r., po kilku latach przerwy, Fort BS powrócił na scenę i wydał profesjonalną kasetę „Punk'N'Roll”, a rok później koncertowy materiał „Tutaj jest wszystko inaczej”. W tym czasie grupa zagrała koncertów w kraju (m.in. na Festiwalu Odjazdy) oraz w Niemczech.

W 1994 roku Fort BS wydał trzecią kasetę „Hooligans” i znowu zagrał m.in. na Festiwalu w Jarocinie.

Po długiej przerwie, spowodowanej chociażby wyjazdem Tomka „Cichego” Cichockiego do Anglii, zespół powrócił w 2006 r., kiedy to został zaproszony do udziału w nowej edycji jarocińskiego festiwalu. Ich występ spotkał się wówczas z bardzo dobrym przyjęciem publiczności. Wkrótce później Fort BS zagrał krótką trasę po Polsce południowo-zachodniej (m.in. z grupą Farben Lehre).

Rok 2015 zespół FORT BS zaczyna od promocji nowej płyty, i to płyty akustycznej, o której tak mówią sami muzycy:

W konsekwencji wydanej, długo nieoczekiwanej, winylowej płyty z archaicznymi już wersjami demo nie wypadało nie ukończyć raz zaczętej pracy... Tak więc wracamy z zupełnie innym, nowym brzmieniem. Zauważyliśmy, że nasze numery zagrane dzisiaj mają swoją wymowę i odbicie w życiu współczesnym. Zagrane po latach, przy użyciu innych elektronarzędzi, żyją znowu i słychać to nieźle. Na ukończeniu mamy materiał na płytę, na której znajdą się rzeczy przywołane z mrocznej niepamięci PeErElu do życia wiecznego. Mamy nadzieję, że tym razem te dźwięki zostaną z Wami na zawsze. Pozdrawiamy wszystkich starych znajomych z tamtego świata i serdecznie witamy wszystkich nowych!

Aktualni obrońcy Fortu to:

  • Tomasz „Cichy Tom” Cichocki – wokal
  • Sławek „Mozes” Mozolewski – wokal, bas
  • Mariusz „Maniek” Raźny – rytm, bębny afrykańskie
  • Ivo Hajdam – gitara
  • Ryszard „Ryś” Jaworski – gitara.

Akustyczny koncert zespołu FORT BS + goście (m.in. Paihivo, Tiriba)
14 marca, godz. 19:00
Sala Widowiskowa JCK, ul. Bankowa 28/30

Bilety – 30 zł – do nabycia w kasie biletowej JCK przy ul. Bankowej 28/30 oraz na www.bilety.jck.pl. Kasa czynna od wtorku do piątku w godzinach 13:00-18:00 oraz na 2 godziny przed wydarzeniem.

JCK/ii

Reklama