Oszukiwali przy A4. Sprawca rozboju i dwóch oszustw oskarżony

Oszukiwali przy A4. Sprawca rozboju i dwóch oszustw oskarżony
fot. www.sxc.hu (zoob) Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu skierowała do sądu rejonowego akt oskarżenia przeciwko 34-letniemu mieszkańcowi Jeleniej Góry Piotrowi S., któremu zarzucono dokonanie rozboju oraz dwóch oszustw. Grozi mu do 12 lat więzienia.
istotne.pl policja, oszustwo, prokuratura, sąd

Do przestępstwa rozboju doszło w nocy z 30 na 31 sierpnia 2012 roku, kiedy to pokrzywdzony Przemysław K. wracał autobusem z Niemiec do swojego miejsca zamieszkania.

Gdy autokar zatrzymał się na krótką przerwę przy autostradzie A4 w Kraśniku Dolnym (gmina Bolesławiec), pokrzywdzony wyszedł z niego na chwilę i udał się do stacji paliw, aby kupić coś do jedzenia. Kiedy wracał, podeszli do niego Piotr S. oraz Arkadiusz K., proponując mu sprzedaż kulek. Przemysław K. odmówił. Wówczas Arkadiusz K. uderzył pokrzywdzonego głową w jego głowę, zaś drugi ze sprawców chwycił go oburącz od tyłu. W tym czasie Arkadiusz K. przeszukał Przemysławowi K. odzież i zabrał napadniętemu 3500 euro.

Gdy pokrzywdzony wyswobodził się z uścisku Piotra S., pobiegł za mężczyzną, który zabrał mu pieniądze. Dogonił go i usiłował mu je odebrać.

Wtedy S. podszedł do stojącego przy autostradzie Volkswagena Passata, z którego wysiadło dwóch dotychczas nieustalonych mężczyzn. Ci podbiegli do pokrzywdzonego, przewrócili go na ziemię, po czym zaczęli bić go pałką teleskopową oraz kopać po całym ciele. Następnie wszyscy czterej sprawcy odjechali samochodem w kierunku Wrocławia.

Ustalono też, że podejrzany Piotr S. 3 października 2013 r. na terenie stacji paliw w miejscowości Osła (gmina Gromadka) oszukał Michała S.

Pokrzywdzony wracał autobusem z zagranicy do domu w godzinach nocnych. Na parkingu stacji paliw wysiadł na chwilę. Wówczas podszedł do niego podejrzany Piotr S. i zapytał, czy nie widział Rosjanina, któremu z kieszeni wypadły pieniądze. Michał S. zaprzeczył. Sprawca zaproponował mu, aby udali się za budynek stacji paliw. Tam podszedł do nich wspólnik podejrzanego, który udawał obywatela Rosji.

Pseudo-Rosjanin stwierdził, że zgubił pieniądze i na pewno któryś z nich je posiada. Zażądał, aby pokazali mu swoje portfele. Gdy pokrzywdzony wręczył swoją gotówkę podejrzanemu, ten, wykorzystując nieuwagę Michała S., podmienił należące do niego euro na ukraińskie hrywny, po czym przekazał mu podmienione banknoty. Pokrzywdzony, niczego nie podejrzewając, wszedł do autobusu i udał się w dalszą drogę. Dopiero podczas kolejnego postoju zauważył, że padł ofiarą oszustów i stracił 1200 euro (5016 złotych).

W identyczny sposób Piotr S. oszukał także 10 października 2013 roku na stacji paliw w miejscowości Osła powracającego autokarem z Niemiec do Polski Stanisława M. Pokrzywdzony na skutek przestępczego działania Piotra S. oraz jego wspólnika stracił 3750 euro (15 375 złotych).

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Piotr S. nie przyznał się do zarzucanych mu występków i odmówił złożenia wyjaśnień. Mężczyzna był już karany sądownie za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.

W trakcie prowadzonego śledztwa nie udało się ustalić pozostałych dwóch współsprawców rozboju Przemysławie K., zaś Arkadiusz K. został już za ten czyn skazany prawomocnym wyrokiem przez Sąd Rejonowy w Bolesławcu.

Nie ustalono również mężczyzny, który współdziałał z Piotrem S. przy oszustwach dokonanych w Osłej.

S. grozi do 12 lat więzienia.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze/ii