Będzie profesjonalne boisko do hokeja?

Hokej
fot. freeimages.com (mrsmas) Czy powstanie w Jeleniej Górze – Sobieszowie lodowisko o wymiarach ok. 60 x 30 m, zlokalizowane pod specjalistycznym namiotem? To się okaże, ale właśnie w tej sprawie przybyła do Jeleniej Góry delegacja z czeskiego Trutnova.
istotne.pl 0 inwestycja, um jelenia góra, miasto jelenia góra

Reklama

– To dopiero wstępne rozmowy, dotyczące poszukiwania partnera do wspólnego projektu, związanego z możliwościami szkolenia w Jeleniej Górze amatorów hokeja – zastrzega Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Faktem jest jednak, że ostatnie zimy są bardzo kapryśne, a zwolenników jazdy na łyżwach w Jeleniej Górze nie brakuje, czego dowodzą trzy „białe orliki” i frekwencja, jaką tam notujemy. A przy takich temperaturach, jakie mają miejsca przez dwa ostatnie lata, koszt utrzymania takich lodowisk w relacji z ich faktycznym czasem użytkowania jest relatywnie spory.

– Idea jest taka – wyjaśnia Łużniak – że oba samorządy: Trutnov i Jelenia Góra byłyby partnerami projektu, kierowanego do funduszu Polska-Czechy. Ostatecznymi beneficjentami środków byłyby dwa kluby: trutnowski HC i jeleniogórski Karkonosze Sporty Zimowe. Czechom też zależy na pozyskaniu środków unijnych na rozwój swojej bazy i programów, nam – na rozpoczęcie tej pracy.

Członkowie HC Trutnov zachęcają jeleniogórzan do współpracy, proponując organizację wspólnych zawodów, zaproszenia do szkolenia młodzieży i trenerów, ulgi w zakupach sprzętu (bo HC Trutnov korzysta z wielu bonifikat – jako klub ze stażem ligowym), zaproszenia młodzieży na organizowane w Czechach obozy sportowe itp. Faktem jest, że w Trutnovie już po raz 12. odbędą się w tym roku międzynarodowe zawody w hokeja, z udziałem drużyn z krajów europejskich, Rosji i Kanady. Czesi chcą zaprosić w przyszłości polską młodzież do udziału w tych zawodach, a już od razu – na trybuny i do kibicowania. – Mamy też – powiedziano podczas spotkania – spore doświadczenia w organizacji imprez „okołohokejowych”: artystycznego show, a że dzieli nas raptem 40 km, to ten dystans nie jest żadną przeszkodą do uczestnictwa.

Tego samego zdania są działacze jeleniogórskiego klubu, którzy będą mogli ewentualnie korzystać ze szkoleń trenerskich w Trutnovie w dowolnym dla siebie czasie. Teraz możemy jeździć na takie kursy do Katowic, ok. 350 km, a w dodatku tamte szkolenia są organizowane według harmonogramu nieprzystającego do potrzeb jeleniogórskiego klubu.

– Nie chcę budzić nadmiernych nadziei – mówi J. Łużniak – bo cała sprawa dziś jest dopiero na etapie intencji, ale u schyłku roku będziemy mogli składać wnioski o dofinansowanie. W tej sferze może ono sięgnąć 85%. Czesi mają własny interes, by o nasz wspólny projekt intensywnie zabiegać, więc oceniając kompleksowo pomysł – jestem optymistą. Studziłbym tylko zapał entuzjastów, którzy uważają, że wszystko uda się zrobić w kilka miesięcy, niemniej postrzegam cel jako całkiem realny.

UM Jelenia Góra/ii

Reklama