Dawna Jelenia Góra: ul. Bankowa

Dawna Jelenia Góra: ul. Bankowa
fot. Wratislaviae Amici W kolejnej odsłonie naszego cyklu historycznego prezentujemy dawną ulicę Bankową w Jeleniej Górze.
istotne.pl historia, sebastian zielonka

Jelenia Góra to piękne miasto o bogatej i ciekawej historii. Warto poznać jego dzieje i zapoznać się z architekturą minionych lat.

Poniższe fotografie prezentują ulicę Bankową, która przed II wojną światową nosiła nazwę Adolf Hitler Strasse, a do 1933 roku funkcjonowała pod nazwą Promenade.

Na zachowanych fotografiach i pocztówkach widzimy, jak wyglądało miasto pod koniec XIX wieku i w pierwszej połowie XX wieku.

Ulica Bankowa w 1870 rokuUlica Bankowa w 1870 rokufot. Wratislaviae Amici
Na karcie pocztowej z pierwszej połowy XX w. widzimy zakończenie ulicy Bankowej i plac NiepodległościNa karcie pocztowej z pierwszej połowy XX w. widzimy zakończenie ulicy Bankowej i plac Niepodległościfot. vogel-soya.de
Ulica Bankowa w 1913 r.Ulica Bankowa w 1913 r.fot. Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa
Kamienice przy ulicy Bankowej w 1915 r.Kamienice przy ulicy Bankowej w 1915 r.fot. Wratislaviae Amici
Widok na wieżę Wojanowską w latach 40. XX w.Widok na wieżę Wojanowską w latach 40. XX w.fot. Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa
Tramwaj na ulicy Bankowej w 1969 r.Tramwaj na ulicy Bankowej w 1969 r.fot. Wratislaviae Amici
Ulica Bankowa w latach 30. XX w. z widocznym torowiskiem tramwajowymUlica Bankowa w latach 30. XX w. z widocznym torowiskiem tramwajowymfot. ebay.pl

Sebastian Zielonka – historyk, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizacja: archiwistyka i dokumentalistyka konserwatorska. Interesuje się historią regionu i życia społecznego Europejczyków w XX wieku. W wolnym czasie podróżuje.