Zawód taksówkarz

Zawód taksówkarz
fot. whitepress.pl Mali chłopcy często marzą o tym, kim w przyszłości zostaną. Wśród policjantów i strażaków są również taksówkarze. Oczami małego chłopca wszystko jest proste, ale czy łatwo zostać taksówkarzem?
istotne.pl taxi

Okazuje się, że to zawód, który wymaga dużego własnego wkładu, a także dużo pracy. Ile kosztuje praca taksówkarza i czy opłaca się świadczyć takie usługi?

Jak zostać taksówkarzem?

Zanim zaczniemy świadczyć usługi przewozowe musimy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim kierowcy taxi nie mogą być osobami karanymi i muszą charakteryzować się dobrym zdrowiem zarówno fizycznym jak i psychicznym. Jeśli spełniamy te warunki przychodzi drugi etap kwalifikacyjny, który polega na założeniu własnej działalności gospodarczej. Każdy taksówkarz ma ukończone 21 lat, posiada prawo jazdy kategorii B i ukończył szkolenie z transportu drogowego lub ma doświadczenie w pracy kierowcy.

Szkolenie i licencja

Każdy, kto chce zostać kierowcą taxi musi wykazać się znajomością topografii miasta oraz znać prawne aspekty taksówkarza. Podczas szkolenia każdy poznaje zasady rządzące na drogach i w taksówce. Szkolenie składa się również z wielu informacji dotyczących aspektów prawnych. Każdy, kto zdecyduje się na świadczenie takich usług, jak przewóz osób, powinien znać odpowiednią ustawę oraz przepisy prawne. Szkolenie kończy się egzaminem, ale to nadal nie koniec drogi.

Kolejnym krokiem, który przybliża nas do objęcia funkcji przewoźnika jest otrzymanie licencji taksówkarza. Licencję otrzymać może tylko ten, kto przeszedł wszystkie pozostałe kroki i spełnia wcześniej wymienione warunki. Dokument wydawany jest na określony pojazd i obszar działania. Może to być gmina, sąsiadujące gminy lub miasto. Jeśli chcemy jeździć taxi tylko w obszarze gminy, to licencję może wydać lub odmówić jej udzielenia wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W gminach sąsiadujących natomiast taki dokument wystawić może urząd miasta lub urząd powiatowy. Te same organy mogą również zmienić lub cofnąć licencję na usługi taksówkarskie.

Co daje licencja?

Licencja umożliwia każdemu taksówkarzowi wykonywanie swojego zawodu na terenie wskazanym w licencji. Jest możliwość przewozu klienta poza obszar, ale w sytuacji, gdy zamawia taxi w obszarze pracy kierowcy, a cel jest poza tym obszarem.

Licencja jest ostatnim krokiem przed możliwością wykonywania zawodu taksówkarza. Po odbiorze licencji stajemy się pełnoprawnymi taksówkarzami. Wystarczy mieć odpowiednio wyposażony samochód i możemy wyruszyć do miasta z naszą nową taksówką. W Warszawie jest coraz większe zapotrzebowanie na usługi taxi. Coraz więcej firm podpisuje umowy z korporacjami taksówkowymi, bo jest to tańsze i wygodniejsze. Indywidualnie również coraz więcej osób korzysta z taksówki. Zawód taksówkarza niestety ma duży minus – pochłania czas. Niestety przy tym zawodzie nie wystarczy pracować przez 8 godzin, a potem wrócić do dom, tu pracuje się czasami po nawet 16 godzin.