Sprawdź, czy Twój autobus jest bezpieczny

Sprawdź, czy Twój autobus jest bezpieczny
fot. Michal Zacharzewski W ramach policyjnej akcji „Bezpieczne wakacje 2015” mundurowi jeszcze częściej kontrolują autobusy przewożące dzieci i młodzież. Funkcjonariusze promują przy tym e-usługę „Bezpieczny autobus”, którą uruchomiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
istotne.pl policja, wakacje, akcja, autobus, bezpieczeństwo, ministerstwo

Akcja „Bezpieczne wakacje 2015” to czas m.in. wzmożonej pracy funkcjonariuszy ruchu drogowego, których zadaniem jest czuwanie nad sprawnym i bezpiecznym przemieszczaniem się podróżnych. W tym czasie policjanci z drogówki jeszcze częściej kontrolują autobusy i inne pojazdy, które przeznaczone są do przewozu więcej niż 9 osób. Funkcjonariusze sprawdzają stan trzeźwości oraz czas pracy kierowców, a także posiadanie wymaganych dokumentów. Co więcej, kontrolują również stan techniczny pojazdu, obowiązkowe wyposażenie i przyglądają się liczbie przewożonych pasażerów (czy jest zgodna z zapisem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu).

Kierującym, wobec których nie ma zastrzeżeń podczas kontroli, funkcjonariusze wręczają naklejki na pojazd, promujące e-usługę „Bezpieczny autobus”. Została ona uruchomiana przez MSW, aby podróżni mogli sprawdzić przez internet podstawowe informacje o autobusach i innych pojazdach, przeznaczonych do przewozu osób.

W tym celu należy wejść na stronę serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, gdzie po wprowadzeniu numeru rejestracyjnego pojazdu uzyskamy informacje dotyczące m.in. tego, czy figuruje on w bazie danych jako wyrejestrowany lub np. kradziony.

Dzięki bezpłatnej usłudze MSW „Bezpieczny autobus” sprawdzimy:

  • czy autobus ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC
  • czy posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne
  • dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu
  • czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Pamiętajmy, że autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze. Autobus nie może być także przeładowany. Jeśli stan techniczny pojazdu lub kondycja kierowcy nadal budzą nasze wątpliwości, należy poprosić o kontrolę policję lub Inspekcji Transportu Drogowego.

KGP/ii