Podwójne solo Jana Peszka

Podwójne solo Jana Peszka
fot. Ja Fryta/Wikimedia Commons Wybitny aktor wystąpi w poniedziałek 27 kwietnia w sali widowiskowej JCK (ul. Bankowa 28/30). Początek o 19:00.
istotne.pl teatr, kultura

Jan Peszek:

Przewijając w pamięci taśmę mojego życia, uznałem, że najlepiej będzie, jeśli w formie teatralnej i właśnie na deskach teatru odniosę się do tych okrągłych liczb. Tak się złożyło, że w tym roku przypada kilka moich rocznic: 70-lecia urodzin, 50-lecia pracy artystycznej, 30-lecia pracy pedagogicznej, 45-lecia małżeństwa oraz rocznice grania sztuk Bogusława Schaeffera: 40-lecie „Kwartetu”, 38-lecie „Scenariusza dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” i 27-lecie „Scenariusza dla trzech aktorów” – razem jakieś 300 lat.

Na wieczór „Jan Peszek. Podwójne Solo” składają się: grany od 38 lat kultowy „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” Bogusława Schaeffera i prapremiera nowego solo „Dośpiewanie. Autobiografia”, będącego próbą odniesienia się dojrzałego artysty do wydobytych z dalekiej przeszłości urywków swojej biografii. Biografii kształtującej poza świadomością wybory życiowe i w końcu drogę, jaką obiera artysta niezależny.

Jan Peszek dośpiewuje owe urywki do Glenna Goulda dośpiewującego „Wariacje Goldbergowskie” Jana Sebastiana Bacha, realizując i rozwijając tym samym wymarzony przez Goulda ideał słuchacza-twórcy, współtworzącego sztukę w procesie jej odbioru.

Bilety kosztują 50 zł i są dostępne na www.bilety.jck.pl i w kasie biletowej JCK. (Kasa biletowa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00 oraz 2 godziny przed każdy wydarzeniem).

JCK/ii