Paski ledowe to hit czy kicz?

Paski ledowe to hit czy kicz?
fot. whitepress.pl Technologia oświetleniowa z biegiem lat rozwija się coraz prężniej. Przede wszystkim na rynku pojawiają się coraz ciekawsze rozwiązania nie tylko pod kątem estetycznym, ale także funkcjonalnym.
istotne.pl led

Mowa tu między innymi o świetleniu LED. Wielu ludzi jednak zadaje pytania i zastanawia się, czy, aby takie paski ledowe są hitem czy raczej kiczem, na jaki lepiej się nie decydować i nie montować go w swoich wnętrzach, zwłaszcza nowych i bardzo eleganckich? Otóż odpowiedź zależy tylko i wyłącznie od naszego osobistego wyczucia estetycznego. Pewne jest jednak to, że oświetlenie LED-owe, w tym paski, sprzedają się coraz lepiej, a użytkownicy bardzo chwalą sobie ich skuteczność oraz efekt.

Bez względu na to czy podoba nam się tego rodzaju oświetlenie czy też nie, jedno jest pewne; dzięki zastosowaniu tej technologii możemy liczyć na duże oszczędności, jeśli chodzi o rachunki za prąd. Co więcej tego rodzaju moduły oświetleniowe wykazują także dużą efektywność, ponieważ szacuje się, że ich czas pracy to przeszło 10 lat (oczywiście wiele zależy od rodzaju firmy produkującej oświetlenie). Na pewno są dużo wydajniejsze niż klasyczne żarówki, a nawet te w wersji halogenowej. Zważając na to, że w ostatnich latach, w coraz większej ilości projektów architektonicznych wykorzystywane są właśnie te specyficzne paski led-owe, można stwierdzić, że jednak jest na nie popyt i cieszą się dużym zainteresowaniem. Jest to dobrze sprzedający się produkt.

Urządzając wnętrza coraz częściej decydujemy się na montaż takiego rodzaju oświetlenia, ponieważ jest ono wyjątkowo uniwersalne. Spowodowane jest to możliwością wyboru wielu odcieni światła. Przez wzgląd na ich strukturę; niewielkie rozmiary i elastyczność, można je zamontować z duża łatwością i to w zasadzie w dowolnym miejscu. Najczęściej montowane są na schodach, podwieszanych sufitach czy też nad blatami kuchennymi. Opcji jest jednak o wiele więcej, a naszym jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia i kreatywność. Paski ledowe można także dzielić na dowolne moduły, dzięki czemu ich montaż jest możliwy w zasadzie na każdej powierzchni i w dowolnej długości. Hitem tego rodzaju oświetlenia jest także prosta instalacja. Podklejone są one taśmą klejącą, dzięki czemu można je z łatwością przylepić w dowolnym miejscu. Dodatkowo istnieje także opcja zabezpieczenia tych pasków w specjalnych profilach LED, dzięki czemu zwiększamy ich walor estetyczny, ale także funkcjonalny. Zawsze jednak pamiętajmy o dokładnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu miejsca, w którym mają zostać przyklejone.

Paski led są bezpiecznie nie tylko dla środowiska, ale także dla nas samych. Emitowane świtało jest bowiem przyjemne dla oka. Dzięki temu możemy swobodnie korzystać z emitowanego światła  nie mecząc wzroku. W asortymencie znajdziemy paski ledowe w niemal wszystkich dostępnych barwach światła. Do tego producenci oferują także opcję zautomatyzowanych taśm led; dzięki odpowiednim sterownikom możemy kontrolować odcienie światła. Co więcej paski led zróżnicowane są także pod względem intensywności, bowiem dostępne są te świecące mocniejszym i słabszym światłem. A wszystko zależne jest od gęstości zamontowanych diod. Atutem może okazać się także ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, a także wodoodporność.

Oczywiście, nie powinniśmy też podpadać w przesadę. Jeśli zamontujemy takie oświetlenie w niemal każdym pomieszczeniu, wtedy możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego, a zatem nie elegancję, ale kicz, którego się obawiamy. Należy pamiętać także, że takie oświetlenie LED montuje się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach. Dlatego przed zamontowaniem należy sprawdzić czy faktycznie takie moduły sprawdzą się w danym pomieszczeniu.