70 lat temu w Jeleniej Górze zaczęła się Polska

70 lat temu w Jeleniej Górze zaczęła się Polska
fot. Enamo/Wikimedia Commons Miasto, Muzeum Karkonoskie, Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry, Archiwum Państwowe oraz I LO zapraszają na seminarium poświęcone upamiętnieniu rocznicy migracji ludności i tworzeniu po II wojnie światowej państwowości polskiej na Ziemiach Odzyskanych.
istotne.pl historia, konferencja

– W 2015 roku, obok 70 rocznicy zakończenia najkrwawszej w dziejach wojny światowej, chcemy uczcić w sposób szczególny tych, którzy tworzyli na Ziemiach Odzyskanych państwo polskie, wzbogacając ten obszar o kulturę przywiezioną z domów ojczystych, z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej i Polski centralnej. 70-lecie „wielkiej wędrówki ludów” to moment, w którym chcemy pochylić się nad tymi, którzy tworzyli tu na miejscu swoją nową, małą Ojczyznę – mówią organizatorzy wydarzenia.

Czas: 29 maja br., godz. 9:00-14:00
Miejsce: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze

Wystąpienia:

  • dr hab. Robert Klementowski (Uniwersytet Wrocławski) – Stan bezpieczeństwa i sytuacja polityczna w powiatach górskich Sudetów Zachodnich w 1945 r.
  • dr Joanna Hytrek-Hryciuk (IPN Oddział Jelenia Góra) – Armia Czerwona w 1945 r. na Dolnym Śląsku i jej wpływ na organizację władz polskich
  • mgr Mateusz Pazdan (Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze) – Organizacja polskiej administracji w powiecie kamiennogórskim w 1945 r.
  • mgr Wojciech Szczerepa (Archiwum Państwowe Oddział w Jeleniej Górze) – Organizowanie władzy polskiej w powiecie lwóweckim w 1945 r.
  • mgr Robert RzeszowskiObraz Jeleniej Góry w latach 1943-1947 w zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Panel dyskusyjny: Jelenia Góra w 1945 r. – Jelenia Góra dziś – ślady pamięci, kody kulturowe

W panelu, obok referentów, udział wezmą: Marcin Zawiła, prezydent Miasta Jeleniej Góry, Jolanta Ryglewska, Marek Szajda oraz Ivo Łaborewicz. Do udziału w dyskusji zaproszeni zostają także uczestnicy spotkania oraz pionierzy Jeleniej Góry.

UM Jelenia Góra/ii