Święto Wojska Polskiego w Jeleniej Górze

Święto Wojska Polskiego w Jeleniej Górze
fot. UM Jelenia Góra Prezydent Jeleniej Góry, Jeleniogórskie Stowarzyszenie Żołnierzy Radiotechników „Radar” oraz Związek Żołnierzy Wojska Polskiego zapraszają na miejskie obchody Święta Wojska Polskiego, które odbędą się 15 sierpnia 2015 roku.
istotne.pl wojsko, święto, um jelenia góra

Ramowy program uroczystości:

  • 11:40 – Brama Wojanowska – sformowanie kolumny i przemarsz uczestników w asyście Kompanii Honorowej, Pocztów Sztandarowych oraz Orkiestry Dętej na plac przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego
  • 12:00 – plac przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego – oficjalne miejskie uroczystości
  • 13:00 – Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego – msza święta w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego.

Podobnie jak w latach ubiegłych, 15 sierpnia odsłonięte zostaną na pomniku „Wolność krzyżami się mierzy” kolejne tabliczki z nazwami miejsc bitew, w których wsławiła się polska armia. W zeszłym roku odsłonięto tabliczki przypominające o poświęceniu żołnierskim pod Bredą i Budziszynem. W tym roku uroczystość ma szczególną rangę, gdyż rozpoczyna obchody 70-lecia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze, które zakończą się na początku grudnia br.


Święto Wojska Polskiego, a dokładnie Święto Sił Zbrojnych RP po raz pierwszy ustanowione zostało w 1923 roku jako hołd poległym żołnierzom i pamięć o zwycięskiej Bitwie Warszawskiej w 1920 roku. Obchodzono je do 1947 roku, kiedy to ówczesne władze ustanowiły 12 października Dniem Wojska Polskiego na pamiątkę chrztu bojowego I Dywizji Pancernej im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. Po zmianach ustrojowych w latach 1990-1991 Dzień Wojska Polskiego obchodzono 3 maja, by ostatecznie w roku 1992 przywrócić święto na dzień 15 sierpnia.

Oficjalne państwowe obchody Święta Wojska Polskiego odbywają się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie obok Apelu Pamięci, w uroczystej asyście wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, ma miejsce Honorowa Zmiana Warty.

UM Jelenia Góra/ii