Święto Policji w Jeleniej Górze

Święto Policji w Jeleniej Górze
fot. KMP Jelenia Góra 29 lipca w sali Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbyły się obchody Święta Policji.

Uroczysta akademia z okazji 96 rocznicy powołania policji państwowej rozpoczęła się o godzinie 11:00 w sali Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. W uroczystości wzięli udział m.in. komendant wojewódzki policji nadinsp. Wojciech Ołdyński, posłanka na Sejm RP Zofia Czernow, wicewojewoda dolnośląska Joanna Bronowicka, a także wójtowie, burmistrzowie oraz radni miasta i powiatu, przedstawiciele sądów, prokuratury, policji czeskiej, pozostałych służb mundurowych, instytucji i firm współpracujących z policją oraz kombatanci.

Policjantom wręczono awanse: w korpusie oficerów 6 funkcjonariuszom, w korpusie aspirantów – 44, w korpusie podoficerów – 65, w korpusie szeregowych – 13.

Co więcej, za długoletnią służbę funkcjonariuszom oraz pracownikom policji prezydent RP nadał 1 złoty i 2 srebrne medale. Wręczono również 2 brązowe odznaki Zasłużony Policjant, przyznawane przez ministra spraw wewnętrznych.

Komendant wojewódzki policji wyróżnił nagrodami pieniężnymi 10 policjantów, a komendant miejski policji w Jeleniej Górze przyznał 40 takich nagród. Ponadto za szczególne osiągnięcia w służbie prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła uhonorował nagrodami pieniężnymi 5 policjantów, w tym 2 funkcjonariuszy, którzy zdobyli drugie miejsce w finale Wojewódzkiego Turnieju Par Patrolowych „Patrol Roku” i będą reprezentować Dolny Śląsk w finale ogólnopolskim.

W trakcie uroczystości jeleniogórskim placówkom oświatowym wręczono również 5 złotych i 1 srebrny certyfikat bezpieczeństwa „Bezpieczna Przestrzeń Szkolna”.

W 2015 r. przypada też jubileusz kursu samoobrony dla kobiet „Bezpieczna w swoim mieście”. Z okazji 10-lecia tego kursu komendant miejski policji wręczył dwóm wyróżniającym się uczestniczkom tegorocznej edycji honorowe dyplomy. Co więcej, powołana została (przez prezydenta Jeleniej Góry i starostę powiatu jeleniogórskiego) Fundacja „Bezpieczne Karkonosze”, która będzie wspierać działania na rzecz bezpieczeństwa regionu.

Ponadto starosta jeleniogórski przekazał czek na sfinansowanie psa służbowego dla funkcjonariuszy z KMP.

Uroczystość uświetniła krótkim koncertem Orkiestra Dolnośląskiej Policji.

KMP Jelenia Góra/ii