Nie tylko wnuczek, ale i policjant

Nie tylko wnuczek, ale i policjant
fot. MZ W ostatnim czasie jeleniogórska policja odnotowała aż 11 prób oszustw tzw. metodą na policjanta.
istotne.pl policja, oszustwo

Starsze osoby, do których dzwonili oszuści, zachowały się bardzo czujnie i nie oddały im żadnych pieniędzy. Oszuści dzwonili i podawali się za policjanta, wymieniając jego imię i nazwisko i chcąc wyłudzić pieniądze na pomoc osobie rzekomo poszkodowanej w wypadku drogowym. Tyle że ci, do których dzwonili oszuści, nie pozwolili na to, upewniając się u dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze co do tożsamości policjanta i tego, czy taki wypadek rzeczywiście miał miejsce.

Oszuści opowiadają o wypadkach drogowych, w których poszkodowanymi są bliscy starszych osób. Informują, że jedynym sposobem na załatwienie sprawy i uniknięcie odpowiedzialności jest... przekazanie pieniędzy za pośrednictwem kuriera z policji lub prokuratury. Policja apeluje: nie wierzmy takim osobom i pod żadnym pozorem nie przekazujmy im żadnych pieniędzy.

Funkcjonariusze policji przypominają, że metoda na wnuczka, policjanta, pracownika prokuratury, pracowników m.in. MOPS-u czy ZUS-u nadal służy oszustom do wyłudzania pieniędzy od osób łatwowiernych i ufnych.

Pamiętajmy:

  • policjanci czy też inne osoby pracujące w instytucjach państwowych czy samorządowych nie wykonują takich telefonów i nie zachęcają do przekazania komukolwiek pieniędzy
  • oszuści nie mają żadnych skrupułów i sumienia, a ofiary to osoby starsze, samotne, schorowane, potrzebujące kontaktu z bliskimi
  • nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania czy posiadanych oszczędności
  • nie informujmy przez telefon, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy
  • nie wpuszczajmy do domu, osób których nie znamy
  • nie przekazujmy gotówki oraz innych rzeczy osobom nieznanym.
  • jeśli spotka nas taka sytuacja, zadzwońmy na policję! Nie dajmy szans oszustom!

KMP Jelenia Góra/ii