Wyłudzali stypendia szkolne

Wyłudzali stypendia szkolne
fot. Krzysztof Gwizdała Jeleniogórscy policjanci ustalili i przedstawili zarzuty kilkudziesięciu osobom, które na podstawie fałszywych dokumentów wyłudziły stypendia szkolne.
istotne.pl policja, stypendium, wyłudzenie, um jelenia góra

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze ujawnili proceder polegający na wyłudzaniu przez rodziców stypendiów szkolnych na szkodę Miasta Jelenia Góra.

Obecnie chodzi o aż 52 podejrzanych, którym w większości przedstawiono zarzuty oszustwa i posługiwania się sfałszowanym dokumentem. W wielu przypadkach zapadły już wyroki (osoby te poddały się dobrowolnie karze). To postępowanie policjanci prowadzą od ubiegłego roku.

Proceder polegał na tym, że rodzicom, którzy spełniali warunki formalne, przyznawano stypendia szkolne na zakup artykułów szkolnych czy odzieży sportowej. Stypendia – w wysokości od 548 zł do 822 zł – wypłacane były po przedstawieniu rachunków, faktur dokumentujących zakup. Jak ustalili funkcjonariusze, dokumenty były fałszywe, a zakupy – fikcyjne. Straty magistratu sięgają kilkudziesięciu tys. zł. Sprawa jest rozwojowa.

Ponadto w tej sprawie zarzuty przedstawiono również dwóm jeleniogórzankom (w wieku 43 i 54 lat). Jedna z nich bezpłatnie lub za drobną opłatą wystawiała fałszywe rachunki, faktury, a druga sprzedawała opieczętowane faktury in blanco.

KMP Jelenia Góra/ii