materiał promocyjny

OC na raty — czy warto zapłacić nawet kilkadziesiąt procent więcej?

Polisa ubezpieczeniowa
fot. taniwynajemaut.pl Rozłożenie kosztu ubezpieczeń komunikacyjnych na raty umożliwia wykupienie OC i innych polis osobom, które nie mogą sobie pozwolić na jednorazowy duży wydatek — ale czy opłaci się każdemu?
istotne.pl 1 ubezpieczenie, polisa, miasto jelenia góra

Reklama

Jednorazowa opłata za całą polisę pozwala na zaoszczędzenie od kilku do ponad trzydziestu procent ceny ubezpieczenia. Żeby dowiedzieć się, dlaczego tak jest, możesz przeczytać artykuł  

OC na raty 0%? To możliwe! Sprawdź, gdzie dostaniesz taką ofertę. Czy więc istnieją takie zalety OC na raty, które mogą sprawić, że właściciele samochodów wybiorą taką wersję ubezpieczenia mimo jego wyższej ceny?

Co się stanie, gdy nie zapłacisz raty OC?

Konsekwencje niepłacenia wszystkich rat za OC są poważne, ale nie aż tak, jak pewnie sobie wyobrażasz. Ubezpieczyciel nie odmówi wypłaty odszkodowania poszkodowanej przez Ciebie osobie nawet wtedy, gdy będziesz zalegał z zapłatą rat! Nie przedłuży jednak polisy na kolejny rok. Ponadto czekają Cię odsetki obliczone na podstawie Twoich zaległości, a samo zaciągnięcie długu może przyczynić się do wpisania Cię do Krajowego Rejestru Dłużników i wszczęcia procesu windykacji.

Kto najbardziej skorzysta z płatności ratalnej?

Osobami, które zwykle płacą najwięcej za OC, są młodzi kierowcy. Do tej grupy zalicza się tych, którzy nie skończyli jeszcze 24-26 lat (w zależności od założeń przyjętych przez towarzystwo ubezpieczeniowe) oraz mających prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy.

Cena OC młodego kierowcy zwykle znacznie przewyższa 1000 zł. W listopadzie 2020 roku średnia cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla kierowców tej grupy wiekowej wyniosła 1475 zł. Rozłożenie tak dużej kwoty na dwie lub więcej rat mogłoby odciążyć młodych kierowców, choćby w sumie mieli zapłacić nieco więcej za cały rok ochrony. Tak więc młodzi kierowcy i inni właściciele samochodów, których OC jest wyjątkowo drogie, szczególnie chętnie skorzystają z możliwości rozłożenia opłat na raty.

Kto nie powinien wykupywać OC na raty?

Kierowcy mający znaczne, sięgające 60% zniżki za bezszkodową jazdę prawdopodobnie zapłacą za OC na tyle mało, że nie powinni rozkładać składki na raty. Płatność w ratach niepotrzebnie podniesie koszt ubezpieczenia i zniweluje zasłużone zniżki.

Doświadczeni kierowcy (tak samo zresztą jak i wszyscy inni) powinni przed ostatecznym wybraniem jednej oferty OC porównać propozycje przynajmniej kilku firm ubezpieczeniowych. Mimo że kryteria wyceny ubezpieczenia są podobne u różnych ubezpieczycieli, ostateczne ceny OC mogą się znacznie różnić — a warto pamiętać, że każde OC ma taki sam zakres ochrony i jedyną jego zmienną cechą jest cena. Dlatego nie warto za nie przepłacać.

Co jest lepsze: OC na raty czy opłacane jednorazowo?

Warto sprawdzić ceny OC w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, pamiętając przy tym, że nie tylko rozłożenie kosztu ubezpieczenia na raty ma wpływ na jego ostateczną cenę. Wiek samochodu i jego właściciela, zniżki za bezszkodową jazdę czy pojemność silnika sprawiają, że koszt ubezpieczenia może się wahać. Dzieje się tak również w związku z tym, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe nieco inaczej wylicza składki. Aby więcej się o tym dowiedzieć, przeczytaj artykuł na stronie https://ranking-oc-ac.pl/blog/pojemnosc-silnika-a-cena-oc/, który przybliży Ci wpływ parametrów samochodu na koszt jego ubezpieczenia.

Gdzie znajdziesz OC na raty?

Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje płatność ratalną za ubezpieczenia. Wynika to z tego, że niektórzy kierowcy nie płacą rat systematycznie. Mimo braku opłaty za jedną z rat ubezpieczyciel nie ma prawa nie wypłacić odszkodowania dla osoby poszkodowanej w wypadku spowodowanym przez zapominalskiego nabywcę polisy. Dlatego udzielanie ubezpieczeń opłacanych w ratach jest nieco ryzykowne dla firm ubezpieczeniowych. Powoduje też wiele dodatkowych problemów, gdy zachodzi konieczność wszczęcia windykacji względem nieuczciwego kierowcy.

Ubezpieczyciele wychodzą jednak naprzeciw oczekiwaniom klientów i tak jak właściciele innych przedsiębiorstw proponują zakup swoich produktów na raty. Niektóre z firm, w których można znaleźć takie OC to na przykład: mtu24, LINK4 i You Can Drive. Większość ubezpieczeń można rozłożyć na dwie raty, chociaż zdarzają się też oferty uwzględniające rozłożenie OC na 4, a nawet 12 rat. 

Najłatwiej znaleźć ochronę odpowiedzialności cywilnej, zestawiając jej ceny u różnych ubezpieczycieli w porównywarce OC. Ułatwia ona obliczenie kosztu ubezpieczenia względem parametrów pojazdu i danych o jego właścicielu. Porównywarki OC,  takie jak ta dostępna na stronie ranking-oc-ac.pl, pomogą kierowcom dokonać najlepszego wyboru ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Reklama