materiał promocyjny

Sprawy spadkowe – zachowek

Tablica z napisem "sala rozpraw"
fot. B.org Sprawy spadkowe do najłatwiejszych nie należą, niestety nie każdego z nas stać na pomoc kancelarii zajmującej się prawem spadkowym. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?
istotne.pl 1 sąd, adwokat, miasto jelenia góra

Reklama

W jaki sposób samodzielnie radzić sobie w sprawach spadkowych?

Nie każda sprawa spadkowa wymaga udziału adwokata, dzięki czemu możemy podjąć próbę samodzielną, jeśli tylko poświęcimy na dokształcenie swój czas. Trudno będzie nam przyswoić całą potrzebną wiedzę prawniczą, wszak adwokaci zajmujący się prawem spadkowym poświęcają na naukę wiele lat. Jeśli jednak nasza sprawa ograniczy się do stwierdzenia nabycia spadku, to możemy skorzystać z pomocy adwokatów we Wrocławiu od prawa spadkowego. Adwokaci prowadzą blogi prawne, jak choćby tutaj https://zachowek.biz.pl/adwokat-prawo-spadkowe-wroclaw/, gdzie można znaleźć potrzebne informacje o zachowku wraz z przykładami. Oczywiście można również czytać książki prawnicze, ale to zajęłoby nam zbyt wiele czasu. Adwokaci z Wrocławia chcą dzielić się swoim doświadczeniem pisząc na blogu potrzebne artykuły.

Co to jest zachowek?

Pierwsze pytanie, jakie się nasuwa, to – co to jest zachowek? Bardzo często zachowek nazywa się substytutem spadku. Jest on uprawnieniem chroniącym najbliższych krewnych spadkodawcy przed pominięciem w testamencie.

Jaka jest wysokość zachowku?

Przy zachowku zasada jest taka, że należy się on w wysokości 1/2 udziału spadkowego, jaki przysługiwałby osobie uprawnionej do otrzymania zachowku. Jeżeli jednak osoba jest małoletnia, bądź trwale niezdolna do pracy wysokość zachowku zmienia się na 2/3. Każdy spór o zapłatę zachowku, zaczyna się od oficjalnego wezwania do zapłaty. Na stronie adwokatów z Wrocławia można pobrać bezpłatnie wzór takiego wezwania przygotowanego przez adwokata, który przeprowadził liczne sprawy spadkowe.

Czy w każdej sytuacji jesteśmy w stanie samodzielnie przejść przez postępowanie spadkowe?

Niestety nie każda sytuacja jest na tyle jasna, że samodzielnie będziemy w stanie przejść przez postępowanie sądowe. Dla przykładu, jeżeli spadek obejmuje nieruchomość, która nie do końca posiada uregulowaną sytuację prawną, wtedy będzie nieodzowna pomoc adwokata prawa spadkowego. Wrocław posiada wielu adwokatów, którzy są chętni by pomóc w takich sytuacjach.

Warto poczytać artykuły mówiące o zachowku, by wiedzieć, czy sami damy sobie radę. Kupowanie książek prawniczych to również jakieś wyjście, niemniej jednak, czy wszystko będziemy w stanie dobrze zinterpretować?

Reklama