Nowoczesne projekty domów parterowych – co można w nich znaleźć?

Nowoczesne projekty domów parterowych – co można w nich znaleźć?
fot. unsplash.com Określenie „nowoczesny” jest tak naprawdę dość niejasne i może oznaczać wiele różnych rzeczy. Nowoczesne projekty domów to bardzo szeroka kategoria, do której zalicza się każdy projekt, który zawiera w sobie nietypowe podejście do organizacji przestrzeni użytkowej, rozkładu pomieszczeń, czy chociażby samego kształtu budynku.
istotne.pl projekt, dom

Nowoczesne może być również wnętrze, które urządzone jest w minimalistycznym stylu, albo jego organizacja jest dość niespotykana. Co odnaleźć można w nowoczesnych projektach parterowych domów jednorodzinnych?

Otwarta przestrzeń użytkowa

Gdy przegląda się nowoczesne projekty domów parterowych, z pewnością pierwszą rzeczą, która zwraca na siebie uwagę, jest otwarta przestrzeń użytkowa. Tu salon, pokój dzienny i kuchnia to właściwie jedno i to samo pomieszczenie. Dla zachowania odpowiedniej organizacji w domu przestrzeń kuchenną zwykle oddziela się od salonu na przykład za pomocą wyspy czy innych mebli. Nie ma tam jednak ściany, którą spotyka się tak często w starszym budownictwie.

Otwarta przestrzeń to miejsce, w którym zwykle większość czasu spędzają wszyscy członkowie rodziny. To tu można w spokoju obejrzeć telewizję po ciężkim dniu, zjeść ciepłą kolację, czy napić się drinka z przyjacielem, który przyjdzie w odwiedziny. Przy tym wszystkim prywatne pokoje, czyli po prostu sypialnie, pozostają zamknięte za drzwiami. Jest to spora wygoda, szczególnie wtedy, gdy w domu mieszkają dzieci. Dla nikogo nie powinno być tajemnicą, że kilkulatki potrafią bałaganić w wyjątkowym tempie. Gdy wszystkie ich zabawki razem z ubraniami, niepościelonym łóżkiem, czy rozsypanymi puzzlami pozostaną zamknięte w sypialni, salon wciąż pozostaje miejscem, do którego można zaprosić gości, nie przepraszając za bałagan, który przecież, tak czy inaczej, jest czymś całkowicie normalnym przy małym dziecku.

Połączenie wnętrza domu z ogrodem

Nowoczesne projekty domów parterowych to całkowity koniec z ciężkimi, masywnymi drzwiami tarasowymi czy balkonowymi, oraz słabo doświetlonymi pomieszczeniami. Tu królują duże okna i jasne, naturalne światło, które bez żadnych ograniczeń może wpadać do każdego pomieszczenia w całym domu. W nowoczesnych projektach tym bardziej parterowych bardzo często salon bywa wręcz połączony z ogrodem. Dzielą je zwykle duże szklane drzwi, które latem, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura, wciąż pozostają otwarte. Zimą natomiast, kiedy mróz panujący w ogrodzie nie jest mile widziany w salonie, przeszklone drzwi na zewnątrz dostarczają pięknego widoku zaśnieżonego podwórka.

Najczęściej projektując dom z ogrodem, zaleca się, aby ogród był odgrodzony budynkiem od drogi, przynajmniej częściowo. Kiedy zaprojektuje się stworzenie placu zabaw, basenu, czy kilku grządek z warzywami tuż przy ruchliwej ulicy, trudno liczyć na jakąkolwiek prywatność. Ogród ulokowany za domem to świetne miejsce do leniwego spędzania czasu podczas słonecznych dni, czy wieczornej kąpieli w basenie.

Elegancja tkwi w prostocie wykończeń

Często uważa się, że nowoczesne projekty to przede wszystkim minimalizm i prostota wykończeń. Oczywiście nowoczesna architektura i aranżacje wnętrz są czymś znacznie szerszym, w tym również dla przykładu niekonwencjonalnym podejściem do rozkładu pomieszczeń czy organizacji przestrzeni w domu. Prawdą jest jednak, że nowoczesne wnętrza są zwykle wyjątkowo schludne i poukładane, a zarazem przytulne i eleganckie. Nie brakuje w nich naturalnego drewna, jasnych kolorów i surowych faktur. Prosty i geometryczny charakter mebli, wraz ze stonowanymi barwami wnętrz i dodatków, tworzą schludnie wyglądające mieszkanie, które zadziwia swoją prostotą, a zarazem użytecznością.

tekst zlecony