Akwarium – oryginalna ozdoba do domu

Akwarium – oryginalna ozdoba do domu
fot. plantica.pl Dekorowanie wnętrza domu to pasja wielu osób. Zwłaszcza kobiety mają wyjątkowe zdolności do wyszukiwania coraz to nowych ozdób do salonu, sypialni czy przedpokoju.
istotne.pl woda, ryba, hobby

Czasem jednak ciężko wyróżnić swoje mieszkanie na tle dostępnych w katalogach meblowych propozycji. Świetnym i, nieco zapomnianym w obecnych czasach, sposobem jest założenie w domu akwarium.

Dlaczego warto mieć w domu akwarium?

Oczywiście, w pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż akwarium to piękna ozdoba każdego salonu. Wprowadza ona z pewnością sporą dawkę egzotyki, zieleni i oryginalności. Nie każdy przecież może pochwalić się taką dekoracją w domu. Z pewnością niewiele jest rzeczy bardziej uspokajających od patrzenia na pływające w wodzie, kolorowe ryby. To bardzo relaksujące zajęcie, które po ciężkim dniu pracy, umili wieczór każdemu domownikowi. Lampki zainstalowane wokół zbiornika, spowodować mogą, że będzie to również oryginalne źródło światła, z mieniącą się taflą wody.

Ile kosztują zestawy akwariowe?

Niestety, koszty założenia takiej dekoracji nie są zazwyczaj wcale małe. Oczywiście, zestawy akwariowe znaleźć można w różnych cenach. Koszt zależy przede wszystkim od tego, co wchodzi w skład takiego kompletu. Zestaw obejmujący filtry do akwarium będzie z pewnością droższy niż taki, który takowych oczyszczaczy wody nie posiada. Na cenę wpływa również to, jaki litraż ma mieć ów zbiornik. Na rynku znaleźć można małe zestawy akwariowe, przeznaczone do około 150 litrów, a także bardzo duże – nawet do 500 litrów wody. Dobór litrażu zależy od tego, ile ryb chce się hodować oraz jakie rośliny akwariowe oraz elementy ozdobne planuje się wprowadzić do zbiornika. Stąd cena zestawów akwariowych może wahać się od kilku nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

W jakie rośliny akwariowe zainwestować?

Należy pamiętać, że wyposażenie akwarium nie może ograniczyć się wyłącznie do wpuszczenia do niego wody i ryb. Niezbędna jest tutaj również, wspomniana już wcześniej, roślinność. Pełni ona przede wszystkim funkcję generatora tlenu oraz stabilizatora środowiska wodnego, a dodatkowo hamuje rozrost glonów. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką, powinny z pewnością unikać wprowadzania do akwarium roślin o dużych wymaganiach. Tutaj sprawdzą się raczej tanie rośliny akwariowe, które łatwo jest utrzymać w dobrej kondycji. Może to być na przykład Tatarak karłowaty lub Lobelia czerwona. Należy pamiętać, że owe rośliny służą jako swego rodzaju naturalne filtry do akwarium, dlatego warto zapoznać się z ich wymaganiami, co do natężenia światła czy temperatury wody.

tekst zlecony