materiał promocyjny

Czy laser rozwiązuje większość problemów ze wzrokiem?

Okulary
fot. freeimages.com (mihow) Laserowa korekcja wzroku wydaje się doskonałym remedium dla osób, które nie przepadają za okularami i soczewkami kontaktowymi lub nie mogą ich nosić. Jakie problemy ze wzrokiem rozwiązuje zabieg z użyciem lasera?
istotne.pl 1 zdrowie, miasto jelenia góra

Reklama

Laser remedium na wady wzroku?

Wady wzroku są jedną z plag XXI wieku. Ponad 50 proc. dorosłych Polaków cierpi na problemy z widzeniem. Niestety w przypadku dzieci statystyki są podobne. Lekarze alarmują, że jest to tendencja globalna, a z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że do 2050 roku połowa mieszkańców Europy będzie krótkowidzami. Już teraz 30 proc. populacji cierpi na astygmatyzm, z kolei nadwzroczność (dalekowzroczność), która występuje nieco częściej, jest wadą dziedziczoną i pogłębia się z wiekiem. Rośnie również występowanie prezbiopii (starczowzroczności), która pojawia się po 40. roku życia.

Ponad 40 proc. Polaków używa szkieł korekcyjnych, a prawie milion mieszkańców naszego kraju nosi soczewki kontaktowe. Są to sprawdzone rozwiązania, które korygują najczęstsze wady wzroku, jednak nie eliminują ich na stałe. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na takie zabiegi jak laserowa korekcja wzroku. Opinie pacjentów, którzy przeszli zabieg, potwierdzają, że poprawa widzenia następuje prawie natychmiast.

Jakie wady wzroku koryguje zabieg z użyciem lasera?

Wiele osób zastanawia się, czy laserowa korekcja wzroku rozwiąże ich problemy z widzeniem. Najnowocześniejsze metody leczenia pozwalają skorygować krótkowzroczność do –13 dioptrii, nadwzroczność do +6 dioptrii i astygmatyzm do ok. 6 diotprii. Przede wszystkim jednak laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem dopasowanym pod konkretnego pacjenta, a dobre kliniki leczą wady, które nierzadko wykraczają poza wymienione wyżej kryteria.

Jeśli wada wada wzroku jest bardzo duża, laser nie usunie jej całkowicie, można nim jednak przeprowadzić tzw. dokorekcję po zabiegu refrakcyjnym (wymianie soczewek lub lub włożeniu do oka dodatkowych soczewek). Laserem można skorygować również wady wzroku, które powstają np. po operacjach zaćmy.

Kto może się poddać laserowej korekcji wzroku?

Zabiegi z użyciem lasera standardowo wykonuje się u osób w wieku od 20 do około 50 lat. Laserowa korekcja wzroku jest niewskazana u dzieci i młodzieży, ponieważ wada wzroku nie jest u nich jeszcze ustabilizowana i leczenie nie przyniosłoby pożądanych skutków. Z kolei górna granica wieku nie jest sztywna i może zostać przesunięta, jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwskazań.

Laser rozwiązuje decydowaną większość problemów ze wzrokiem, jednak nie wszystkie. Zabiegowi nie mogą poddać się pacjenci z niestabilną wadą wzroku, patologicznymi zmianami w rogówce, chorobami plamki żółtej, bardzo silnymi alergiami czy ciężkim niedoborem wydzielania łez.

Jakość widzenia po laserowej korekcji wzroku

Różnica w ostrości widzenia widoczna jest od razu po zakończeniu zabiegu. Kilka dni po zabiegu można wrócić do pracy oraz do prowadzenia samochodu. Pacjenci odzyskują pełną sprawność widzenia w ciągu trzech miesięcy od zabiegu.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://blikpol.pl/opinie

Reklama