Informacje dotyczące naszych kredytów czy pożyczek są zbierane przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Przeczytaj, w jakim celu BIK zbiera takie dane, czym jest historia kredytowa i jaki może mieć wpływ na uzyskanie produktów finansowych w przyszłości. Ponadto z naszego tekstu dowiesz się, jak w szybki i prosty sposób sprawdzić się w BIK.
BIK – co to jest?
Biuro Informacji Kredytowej (BIK) zostało założone przez Związek Banków Polskich w 1997 roku. Powołano je w celu gromadzenia i przechowywania danych dotyczących różnych produktów lub zobowiązań finansowych osób fizycznych, jak i podmiotów prowadzących własną działalność gospodarczą, można do nich zaliczyć klientów: banków, firm pozabankowych i tzw. SKOK-ów. Informacje w Biurze Informacji Kredytowej mogą sprawdzić tylko instytucje upoważnione, czyli w szczególności sądy i prokuratura, ale również wspomniane wyżej banki, pożyczkodawcy czy SKOK-i. Te dane są aktualizowane przez BIK raz w miesiącu przez cały okres od momentu zaciągnięcia np. chwilówki do jej spłaty.
Jakie dane gromadzi BIK?
Biuro Informacji Kredytowej zbiera zarówno informacje pozytywne (np. kredyty spłacane w określonych terminach), jak i negatywne (np. nieuregulowane kredyty lub spłacane z opóźnieniem). Dane gromadzone przez BIK są porządkowane, integrowane i zbierane w historię kredytową. Dzięki tym danym instytucje zajmujące się udzielaniem różnych produktów i usług finansowych mogą się utwierdzić czy konsument, który przykładowo stara się o uzyskanie kredytu czy pożyczki, zwrócił w terminie wszystkie z zaciągniętych wcześniej produktów finansowych. Zarówno regularna, jak i nieterminowa spłata jakiegoś produktu finansowego będzie wpływać na naszą historię kredytową w BIK. Jeżeli nie mamy żadnych zobowiązań, wtedy bez problemu będziemy mogli się starać np. o kolejne pieniądze w banku. W przypadku zadłużeń i w konsekwencji negatywnej historii kredytowej możemy mieć naprawdę spory problem z uzyskaniem kredytu w banku. Czy w tej sytuacji firmy pożyczkowe odrzucą wniosek pożyczkowy? Niektóre z pewnością, jednak na naszym rynku działają też pożyczkodawcy udzielający pożyczki bez BIK.
Czy można wyczyścić BIK?
Niestety nie, mamy ograniczone możliwości w kwestii zmiany historii kredytowej w BIK. Możemy jedynie wyrazić lub cofnąć zgodę na przetwarzanie danych np. o uregulowanej pożyczce lub złożyć specjalny wniosek o restrukturyzację kredytu w banku. Ponadto Biuro Informacji Kredytowej gwarantuje prawo ubiegania się o korektę nieprawdziwych lub nieaktualnych informacji. W tym miejscu należy też podkreślić, że zasady przekazywania danych do BIK, ich przechowywania oraz wprowadzania do nich ewentualnych zmian są regulowane przez Prawo bankowe.
Pobierz raport BIK i dowiedz się, jaką masz historię kredytową
Każdy, kto będzie chciał dowiedzieć się, jakie dane na temat jego zobowiązań gromadzi Biuro Informacji Kredytowej, może pobrać specjalny raport BIK. Co zrobić, aby go otrzymać? Wystarczy, że:
- zarejestrujemy się na stronie internetowej BIK i podamy podstawowe dane z dowodu osobistego oraz adres mailowy,
- następnie wyślemy skan dowodu osobistego i wykonać przelew weryfikacyjny w wysokości symbolicznej złotówki,
- po wykonaniu tych czynności powinniśmy otrzymać maila oraz SMS-a z kodem autoryzacyjnym, który pozwoli utworzyć nam hasło do konta,
- ostatnim krokiem będzie wybranie pakietu usług: raport z BIK za 39 zł lub 12 raportów za 99 zł. Warto też skorzystać z darmowej wersji raportu, o którą można wnioskować tylko raz na pół roku.
Pakiet 12 raportów BIK zawiera nie tylko same raporty, ale także wskaźnik, który pozwoli ci sprawdzić, jaki masz status na stronie BIK. – zielony oznacza, że wszystko jest w porządku, pomarańczowy jest pewnego rodzaju ostrzeżeniem o drobnych zaległościach finansowych, natomiast czerwony wskazuje złą historię kredytową.
Czym jest ocena zdolności kredytowej w BIK?
W raporcie BIK będzie również przedstawiona dokładna ocena twojej zdolności kredytowej, która jest wyliczana na podstawie starannie opracowanej formule matematycznej. Może ona przyjąć wartość od 1 do 100. Z raportu dowiesz się, w jaki sposób interpretować otrzymaną liczbę punktów oraz znajdziesz dokładne wytłumaczenie dotyczące czynników, jakie wpłynęły na wysokość tzw. scoringu. Im więcej punktów w ocenie zdolności kredytowej uzyskamy, tym większą mamy szansę na otrzymanie np. kredytu gotówkowego. Trzeba jednak pamiętać, że banki mogą korzystać z różnych modeli scoringowych i akceptować różne poziomy ryzyka w zależności od oferowanych produktów finansowych – przykładowo z największym ryzykiem dla instytucji finansowej wiąże się udzielenie kredytu hipotecznego.