materiał promocyjny

Profesjonalne systemy dozowania w medycynie i farmacji

System dozujący
fot. amb.pl Nowoczesna farmacja i medycyna to nie tylko dziedziny wykorzystujące wiedzę najlepszych badaczy i profesorów. To również obszary gospodarki, gdzie powszechnie wykorzystywane są przemysłowe rozwiązania technologiczne, takie jak precyzyjne instalacje dozujące.
istotne.pl 1 medycyna, miasto jelenia góra

Reklama

Stosuje się je zarówno w procesie produkcji, jak i w trakcie aplikowania substancji leczniczych i medykamentów. Dzięki temu można opracowywać skuteczniejsze leki oraz metody leczenia chorób. Jednocześnie obniżamy w ten sposób jednostkowe koszty wytworzenia produktu.

Jak działają precyzyjne systemy dozowania w produkcji leków?

Stosowane w branży medycznej, precyzyjne systemy dozowania oferowane przez polski AMB Technic, odmierzają dokładną dawkę substancji, która następnie jest aplikowana na konkretną powierzchnię. Najczęściej w roli końcówek aplikatorów wykorzystywane są specjalnie zaprojektowane igły, o właściwościach dostosowanych do parametrów fizykochemicznych nakładanych cieczy. Umożliwiają znaczne podwyższenie szybkości procesów technologicznych, dzięki możliwości pracy z bardzo dużą częstotliwością.

Wykorzystywane do produkcji leków precyzyjne systemy dozujące to instalacje sterowane przez specjalistyczne sterowniki komputerowe. Mogą być w łatwy sposób synchronizowane z innymi elementami linii produkcyjnych poprzez czujniki fotometryczne oraz kamery. Dodatkową ich zaletą jest fakt, że mogą pracować z użyciem metody bezkontaktowej. Brak bezpośredniego styku pomiędzy aplikatorem a powierzchnią pozwala zredukować ryzyko ewentualnych uderzeń mechanicznych mogących powodować niepożądane przestoje.

Nowoczesne dozowanie w przemyśle medycznym i farmaceutycznym

Powszechnie stosowane w przemyśle medycznym i farmaceutycznym nowoczesne instalacje dozowania płynów zapewniają wysoką powtarzalność procesową. Umożliwiają nie tylko zniwelowanie możliwości wystąpienia awarii, lecz również podnoszą szybkość pracy, a także zmniejszają ilość surowców potrzebnych do produkcji. Efektem jest również obniżenie kosztów eksploatacji samej linii technologicznej, jak i jednostkowego kosztu wytworzenia leku. Aplikatory nie reagują z płynnymi medykamentami i są obojętne chemicznie.

Doskonała precyzja jest wykorzystywana również przy klejeniu rozruszników przeznaczonych dla osób z wadami serca. W tym przypadku wysoka dokładność jest niezbędna, a fluktuacje jakościowe na poziomie 1-1,5% są niedopuszczalne. Technologie precyzyjnego odmierzania cieczy mogą być również wykorzystywane w urządzeniach medycznych, których zadaniem jest dozowanie substancji leczniczych. Dzięki bardzo krótkim czasom otwarcia rzędu 0,001-0,0001 sekundy zapewniają niezwykle dokładne podawanie kroplówek pacjentom.

Dlaczego warto wykorzystywać systemy dozowania w farmacji?

Zastosowanie profesjonalnych systemów dozowania w farmacji niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. Jedną z nich jest niwelacja efektu „skoku” występującego w trakcie ręcznego posuwu tłoka tradycyjnych strzykawek. Specjalne aplikatory w sposób dokładny i jednostajny podają substancję na określoną powierzchnię albo do rurki podłączonej do ciała pacjenta. W znaczący sposób poprawiają parametry pracy urządzeń medycznych takich jak pompy infuzyjne. Podnoszą również precyzję w trakcie realizacji zadań laboratoryjnych.

Zawory i aplikatory stosowane w systemach dozowania dla farmacji i medycyny pozwalają na zachowanie bardzo rygorystycznych norm tolerancji aplikacji substancji płynnych. Są stosowane w produkcji igieł hypodermicznych, testów żelowych, pomocniczo w wytwarzaniu implantów, a także do pokrywania cewników specjalnym warstwami o charakterze hydrofobowym oraz hydrofilowym. Nowoczesne instalacje dozujące umożliwiają dostarczanie coraz doskonalszych produktów medycznych oraz farmaceutycznych.

Reklama