Pożyczka dla niepracujących – czy coś takiego istnieje?

Pożyczka dla niepracujących – czy coś takiego istnieje?
fot. Krzysztof Gwizdała Jeżeli chcemy starać się o kredyt bankowy, musimy bardzo dobrze udokumentować swoje dochody. Najlepiej, byśmy mieli od dawna umowę o pracę i to na czas nieokreślony. A i wtedy mogą pojawić się kłopoty z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku. Nie mówiąc o tym, kiedy się nie pracuje. Czy jest w ogóle szansa, żeby skądś wtedy zdobyć pieniądze?
istotne.pl pieniądze, pożyczka

Na pewno nie możemy liczyć na pomoc banku. Wszystkie banki muszą pracować w zgodzie z Prawem Bankowym, a to jest wyjątkowo restrykcyjne względem przyszłym kredytobiorców. Zanim będziemy mogli pożyczyć pieniądze z banku, ten dokładnie nas sprawdzi. Dużo bardziej elastyczne pod tym względem są firmy pożyczkowe.

Dlaczego wziąć pod uwagę firmy pożyczkowe?

Wspomniana elastyczność wynika z tego, że firmy pożyczkowe są instytucjami finansowymi, które funkcjonują w zgodzie z Kodeksem Cywilnym. Nie muszą przejmować się zapisami Prawa Bankowego, toteż mają znacznie szersze pole do działania. Właśnie dlatego tak często oferty firm pożyczkowych bardzo się między sobą różnią. Mogą wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, a tych nie brakuje.

Polacy pożyczają każdego roku ogromne sumy. Wielu klientów, którzy wcześniej dostali decyzję odmowną w banku, ma szanse na pieniądze właśnie w formie pożyczki. Coraz częściej firmy pożyczkowe odwiedzają również ci, którzy nie mają stałego dochodu, dlatego też oferta rozszerza się m.in. o pożyczki dla bezrobotnych.

Kiedy bezrobotny ma szansę na pożyczkę?

To, że nie mamy umowy o pracę, wcale nie oznacza, że nie mamy żadnego dochodu. Dla banku oczywiście tak jest, ale firma pożyczkowa patrzy już inaczej. Dla nich dochodem są też wpływy z umowy zlecenia, czy o dzieło, zasiłki socjalne, dochody z tytułu najmu mieszkania itd. Składając wniosek o pożyczkę, powinniśmy wpisać jak najwięcej stałych źródeł dochodów. Dzięki temu firma oszacuje, czy kiedy pożyczy nam pieniądze, będziemy w stanie je oddać. Starając się o pożyczkę dla bezrobotnych, nie będziemy musieli pokazać żadnego zaświadczenia o dochodach, co ma miejsce w banku. Musimy natomiast mieć co najmniej 21 lat, obywatelstwo polskie i ważny dowód osobisty.

Oprócz tego nie możemy zapominać o innych czynnikach, które wpływają na naszą wiarygodność jako klienta. Najlepiej byśmy nie mieli żadnych zaległych zobowiązań, a nasze nazwisko nie widniało w BIK. Jeżeli niestety jesteśmy jednocześnie w bazach dłużników, to jedyną opcją, jaka może będzie dostępna, są pożyczki bez dochodów, ale często warunki nie są opłacalne.

Czy pożyczka dla bezrobotnych jest ryzykowna?

Ponieważ nie mamy umowy o pracę, to nasza sytuacja finansowa może ulec zmianie z dnia na dzień. A to już samo w sobie jest ryzykowne. Potencjalne ryzyko widzą też firmy pożyczkowe, a pożyczki te zazwyczaj są wyżej oprocentowane. Pożyczka może być konieczna w razie nagłego wydatku, ale trzeba wobec niej podejść ostrożnie. Zanim złożymy wniosek, powinniśmy się dobrze zastanowić, czy wszystko jest dla nas opłacalne i czy będziemy w stanie spłacić zobowiązanie w terminie, aby później nie wpaść w kolejne kłopoty.

Więcej informacji na https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/pozyczki-bez-dochodu-czy-bezrobotny-moze-wziac-pozyczke/

tekst zlecony