materiał promocyjny

Jak wygląda wszczepienie implantu słuchowego? Na co Pacjent powinien być gotowy?

Ucho
fot. medicuscare.pl Problemy ze słuchem dotykają coraz więcej osób skutecznie utrudniając im codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Niedosłuch to najczęściej problem towarzyszący zaawansowanemu wiekowi, może jednak występować w każdym okresie życia – również wśród najmłodszych.
istotne.pl 1 zdrowie, miasto jelenia góra

Reklama

Warto wiedzieć, że dokonania nowoczesnej technologii pozwalają dziś na przywrócenie słuchu w niemal każdym przypadku, a leczenie wad słuchu staje się coraz bardziej efektywne. Chorzy coraz częściej decydują się na wszczepienie implantu ślimakowego, który pomaga na nowo cieszyć się słuchem.

Jak działa implant – wszystko, co musisz wiedzieć

Implant to zaawansowane urządzenie elektroniczne, składające się z dwóch części – zewnętrznej i wewnętrznej. Dzięki niemu możliwe jest  uzyskanie słuchu, bardzo bliskiego jakościowo do słuchu fizjologicznego. Leczenie słuchu obejmuje rozpoznanie przyczyny dolegliwości oraz dobranie do niej odpowiedniego remedium. W przypadku głębokiego niedosłuchu odbiorczego eksperci zalecają wszczepienie implantu. Są to niewielkie urządzenia, które mają za zadanie przekazać impuls dźwiękowy do mózgu, za pomocą odpowiedniej stymulacji ślimaka (implant ślimakowy), lub przenosić dźwięki drogą kostną (implant Baha). Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, między innymi – z jakim stopniem i rodzajem dolegliwości mamy do czynienia, lekarz dobierze implant, który zapewni odpowiednie leczenie niedosłuchu.

Jak wygląda wszczepienie implantu?

W zależności od zalecanej metody leczenia niedosłuchu proces wszczepienia urządzenia może się różnić. Jednak w każdym przypadku Pacjent najpierw zostanie odpowiednio przebadany w celu ustalenia, czy kwalifikuje się on na operację. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa na ogół dwie godziny. Implant wszczepiany jest bezpośrednio za uchem, w tym celu lekarz wykonuje niewielkie nacięcie (ok. 4 cm). Chory powinien zostać pod opieką lekarzy do 2-3 dni po wykonaniu zabiegu, po tym czasie może opuścić klinikę. Po około czterech tygodniach następuje ściągnięcie szwów, kolejnym krokiem jest spotkanie z inżynierem klinicznym, który dopasuje odpowiedni procesor dźwięku. Trzeba wziąć pod uwagę, że choć techniczne wszczepienie implantu chory ma już za sobą, pozostał jeszcze czas rehabilitacji, w tym okresie słuch będzie się systematycznie poprawiał. Jest to proces, podczas którego kluczowa będzie praca ze specjalistami, logopedami i terapeutami, ale również praca Pacjenta poza gabinetem  – związana z regularnym i intensywnym korzystaniem z procesora dźwięku. Rehabilitacja przebiega inaczej u każdego chorego, czasem można zaobserwować natychmiastowy postęp, czasem na efekty trzeba trochę poczekać.

Dbaj o swój słuch – najważniejsza jest profilaktyka

Jeśli zauważyłeś u siebie postępujące problemy ze słuchem -  nie zwlekaj. Dowiedz się gdzie w Twoim sąsiedztwie znajduje się najbliższa klinika laryngologiczna. Wrocław, jak i inne duże miasta – znajdziesz tam doświadczonych lekarzy, którzy poprzez swoją praktykę doskonale wiedzą jak powinno wyglądać leczenie niedosłuchu, o różnych przyczynach i stopniach natężenia. Warto wiedzieć, że zabiegi implantacji są refundowane. W Medius Care podpowiemy Ci co zrobić, aby wszczepić implant refundowany przez NFZ. Dobry słuch to podstawa komunikacji i komfort swobodnej rozmowy z rodziną oraz przyjaciółmi. Implant słuchowy daje Ci również możliwość funkcjonowania w społeczeństwie na co dzień, bez krępujących sytuacji. 

Chcesz się dowiedzieć więcej? Wejdź na naszą stronę Medicus.com.pl lub odwiedź naszą klinikę pod adresem: pl. Strzelecki 24, 50-224 Wrocław

Źródło: Medicus – Specjalistyczne Centrum Medyczne z Wrocławia

Reklama