materiał promocyjny

Opiekunki w Niemczech – co powinny wiedzieć o profilaktyce przeciwodleżynowej?

Opiekunka
fot. pricura.de Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech możesz zdecydować się na opiekę nad kimś, kogo mobilność została ograniczona przez wiek lub liczne schorzenia.
istotne.pl 1 praca, opiekun, miasto jelenia góra

Reklama

Wiele osób obawia się podejmować tego rodzaju zobowiązania z lęku przed odleżynami, których ryzyko w ich przekonaniu nieuchronnie towarzyszy leżącemu trybowi życia. Tymczasem wystarczy zdobyć nieco wiedzy na ten temat, by skutecznie zapobiegać bolesnym zmianom. Ograniczone ruchowo osoby starsze szczególnie potrzebują bowiem towarzystwa i nie warto rezygnować z opieki nad nimi tylko dlatego, że czujemy strach przed wyzwaniami, jakie za tym stoją.

Opiekunka w Niemczech. Praca, która wymaga otwartości na zdobywanie nowej wiedzy

Odleżyna to miejscowa martwica tkanek, powstała na skutek długotrwałego ucisku. Osoby starsze, które są w stanie odruchowo zareagować na dyskomfort, samodzielnie zapobiegają im poprzez zmianę pozycji. Problem ten zagraża więc tylko tym, którzy nie mogą wykonać tej czynności i są uzależnieni od pomocy opiekuna. Odleżyny powstają najczęściej w miejscach, w których odległość między kośćmi a powierzchnią skóry jest niewielka. Jeśli miejsce to pozostanie długo uciskane, może dojść do niedokrwienia tkanek, co w dłuższej perspektywie prowadzi do powstawania odleżyn.

W pierwszej fazie odleżyna jest po prostu zaczerwienieniem, które nie znika po ustaniu nacisku. Na kolejnych etapach na skórze pojawiają się pęcherze, owrzodzenie, a przy dużym zaawansowaniu może dojść nawet do poważnych ubytków skóry. Właśnie dlatego podstawowym elementem profilaktyki przeciwodleżynowej stosowanej przez opiekunki w Niemczech powinna być stała obserwacja stanu skóry osoby chorej. Tylko wtedy wykrycie potencjalnie groźnych zmian nastąpi na wczesnym etapie, na którym będzie można skutecznie na nie zareagować.

Jak niemieckie opiekunki mogą zatroszczyć się o podopiecznego o ograniczonej sprawności ruchowej? 

Częsta zmiana pozycji, w której leży nasz podopieczny jest kluczowa dla zapobiegania powstawaniu odleżyn. Należy jej dokonywać co 2 godziny u osoby leżącej i co godzinę u siedzącego podopiecznego, a także w każdej sytuacji, w której osoba starsza sygnalizuje odczuwanie dyskomfortu. Ponieważ ryzyko powstawania odleżyn rośnie wraz z wiekiem ze względu na wzrastającą suchość i delikatność skóry, trzeba też umiejętnie zadbać o jej kondycję, stosując w codziennej pielęgnacji natłuszczające oliwki lub tłuste kremy. Prawidłowe krążenie można także pobudzać poprzez delikatny masaż.

Ze względu na zwiększone ryzyko powstawania odleżyn w miejscach narażonych na kontakt z wilgocią konieczna jest codzienna wymiana pościeli. Opiekunki w Niemczech, zajmujące się osobami prowadzącymi leżący tryb życia powinny także mieć na uwadze, że każda fałda, która powstanie na prześcieradle jest potencjalnym zagrożeniem dla podopiecznego. Z tego względu najlepiej sprawdzają się prześcieradła, które można stabilnie zamocować na łóżku. Pościel powinna być wykonana z materiałów naturalnych, dobrze przepuszczających powietrze, w żadnym wypadku nie można jej przy tym krochmalić. Dobre efekty dają także specjalistyczne pomoce przeciwodleżynowe, takie jak materace, poduszki i podkłady.

Kolejnym elementem profilaktyki, na który warto zwrócić uwagę, jest zbilansowana dieta. Zazwyczaj wystarcza wprowadzenie do codziennego jadłospisu różnorodnych składników, takich jak zboża, ryby, sery, warzywa, owoce i tłuszcze, przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania soli, słodyczy i tłuszczów zwierzęcych. W momencie powstania odleżyn zaleca się jednak dietę wysokobiałkową, gdyż to właśnie niedobór białka jest jednym z czynników predestynujących chorego do powstawania odleżyn.

Leczenie odleżyn bywa czasochłonne i uciążliwe. Stosowanie powyższych wskazówek pozwoli ci zapobiec ich powstawaniu lub sprawnie wychwycić pierwsze ich symptomy, dzięki czemu możliwa będzie szybka i skuteczna reakcja.

Reklama