Yerba mate – zdrowa alternatywa dla kawy

Yerba mate – zdrowa alternatywa dla kawy
fot. czasnaherbate.net Kawa to powszechnie lubiany i ceniony napój, jednak jej duże ilości mają negatywny wpływ na ludzki organizm. Warto więc zastąpić ją zdrową alternatywą – yerba mate, czyli naparem z ostrokrzewu paragwajskiego.
istotne.pl zdrowie, herbata

Ostrokrzew paragwajski to roślina, która naturalnie występuje na pograniczu Paragwaju, Argentyny i Brazylii. W tych krajach oraz w Urugwaju napar yerba mate jest napojem pitym tak często, jak w Polsce herbata czy kawa.

Naturalne pobudzenie do działania

Yerba mate, podobnie jak kawa, pobudza ludzki organizm do działania i podnosi ciśnienie. Dzieje się to jednak nieco wolniej, a przez to mniej zauważalnie. Kilkadziesiąt minut po wypiciu kawy odczuwalny jest wyraźny przypływ energii, mija ochota na spanie, a mózg pracuje intensywniej. Natomiast yerba mate pobudza organizm nieco wolniej, ale jej efekt utrzymuje się znacznie dłużej. Jest to możliwe, ponieważ oprócz kofeiny, yerba zawiera również teobrominę i teofilinę, które wraz z innymi substancjami czynnymi i witaminami, przenikają do organizmu przez żołądek i jelito cienkie. Yerba mate działa kompleksowo, ponieważ:

  • stymuluje mięśnie i serce do pracy,
  • aktywizuje centralny układ nerwowy,
  • poprawia pracę nerek,
  • przyspiesza przemianę materii,
  • podnosi temperaturę ciała i ciśnienie krwi,
  • obniża napięcie naczyń krwionośnych,
  • redukuje zmęczenie,
  • poprawia samopoczucie.

Yerba mate używana jest więc nie tylko jako zamiennik kawy, ale również jako naturalny stymulant, np. przez sportowców.

Zestaw do yerba mate

Napar yerba mate można przygotować w zwykłym kubku i wypić go jak herbatę, jednak tradycyjna forma parzenia i spożywania tego napoju wymaga użycia specjalnych akcesoriów. Podstawę stanowią bombilla i matero. Bombilla jest rurką filtrującą, która przypomina tradycyjną, wygiętą z jednej strony słomkę, zakończoną małym sitkiem. Sitko to umieszcza się w naczyniu, a jego zadaniem jest oddzielanie naparu od suszu podczas picia. Natomiast matero to naczynie, kształtem przypominające gruszkę, w którym przygotowuje się napar. Szeroka, dolna część matero pozwala na umieszczenie w środku odpowiedniej ilości suszu oraz jego parzenie. Bombillę, matero i susz yerba mate można kupić oddzielnie lub w praktycznych zestawach na https://www.czasnaherbate.net/yerba-mate-c-73.html. Do utrzymania akcesoriów w czystości przydaje się także długa, wąska szczoteczka, służąca do czyszczenia wnętrza bombilli. Tym, którym smak oryginalnej yerba mate nie przypadnie do gustu, poleca się dodatki smakowe, np. miód, trawę cytrynową lub sok owocowy.

tekst zlecony