Drukarki laserowe – sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć

Drukarki laserowe – sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć
fot. pixabay.com Tanie w eksploatacji drukarki laserowe doskonale sprawdzają się w domowych warunkach – za ich pomocą przeniesiesz na papier dowolny tekst czy prostą grafikę, osiągając świetną jakość wydruku.
istotne.pl biuro

Wyjaśniamy, na czym polega fenomen technologii laserowej oraz na które parametry drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych powinieneś zwrócić uwagę.

Jak działają drukarki laserowe?

Trzy najpopularniejsze rodzaje drukarek dostępne w sklepach to modele igłowe, atramentowe i laserowe. Ta ostatnia technologia zyskała w ostatnich latach szczególną popularność.

Drukarki laserowe działają podobnie jak kserokopiarki. W ich wnętrzu znajduje się światłoczuły bęben poddawany procesowi elektryzowania, a następnie naświetlania za pomocą lasera bądź diod LED. Naświetlone miejsca tracą ładunek elektryczny, nie przyciągając cząsteczek tonera. W efekcie przenoszony na papier wzór to dokładne odwzorowanie grafiki widzianej na ekranie komputera.

Potrzebne jest jeszcze termiczne utrwalenie druku i wprasowanie tonera w kartkę – za te zadania odpowiada fuser, nazywany też piecem. Papier przechodzi przez gorący wałek (a niekiedy kilka wałków), gdzie poddawany jest działaniu podczerwieni. To za jej sprawą kartka wyjęta z drukarki laserowej jest ciepła.

Zalety drukarek laserowych

Drukarki wykorzystujące technologię laserową ceni się przede wszystkim za wysoką jakość wydruku tekstu. Litery mają ostre, wyraźne krawędzie, przez co doskonale odtwarzają komputerowy projekt. Do przenoszenia na papier grafik i zdjęć polecamy raczej modele atramentowe.

Kolejną zaletą drukarek laserowych są niskie koszty eksploatacji – jeśli więc planujesz drukowanie dużej ilości dokumentów, będzie to racjonalny wybór. Za wymienne tonery na pewno nie zapłacisz fortuny. Koszty oczywiście wzrastają w przypadku druku w kolorze – cenę należy przemnożyć przez liczbę potrzebnych kartridży (łącznie z czarnym będą to cztery sztuki).

Jeżeli drukujesz tylko od czasu do czasu, ucieszy Cię informacja, że tonery drukarki laserowej nie zasychają tak, jak może się to dziać w sprzęcie wykorzystującym technologię atramentową.

Parametry ważne w przypadku drukarek

W poszukiwaniu idealnej drukarki z pewnością będziesz przeglądał strony takie, jak https://www.neonet.pl/drukarki-i-urzadzenia-biurowe/drukarki-laserowe.html. Przed zakupem koniecznie zwróć uwagę na parametry i funkcje. Sprawdź rozdzielczość druku, jego prędkość, wydajność, wymiary obudowy, a także obsługiwane formaty papieru. Być może zależy Ci na dużej pojemności tac – niektóre podajniki zmieszczą nawet całą ryzę.

Pomyśl, jak chcesz podłączyć drukarkę do komputera – wystarczy Ci kabel USB czy będziesz korzystać z połączenia bezprzewodowego? Jeśli wolisz ten drugi wariant, koniecznie wybierz drukarkę Wi-Fi. Wiele modeli posiada opcję wydruku bezpośrednio ze smartfona, co znacznie upraszcza cały proces.

Urządzenie wielofunkcyjne – idealne do domowego biura

Zależy Ci na jeszcze szerszym zastosowaniu sprzętu? W takim wypadku zdecyduj się na drukarkę laserową ze skanerem. Za jej pomocą w prosty sposób zarchiwizujesz dokumenty, zapisując je w pamięci komputera. Gdy prowadzisz swój biznes, wyślesz klientom skany faktur, umów i innych niezbędnych dokumentów.

Urządzenie wielofunkcyjne laserowe może posiadać również funkcję kopiowania oraz wbudowany faks, co uczyni z niego prawdziwe centrum dowodzenia w Twoim domowym biurze.

tekst zlecony