Sprowadzał auta z zagranicy, omijał podatki. Straty oszacowano na 1,5 mln zł

Pieniądze
fot. Krzysztof Gwizdała Za popełnione przestępstwa 35-letniemu mężczyźnie grozi kara bezwzględnego pozbawienia wolności.
istotne.pl 183 policja, pieniądze, miasto jelenia góra

Reklama

Mundurowi z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze ustalili, że przebywający w areszcie śledczym 35-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego zajmował się sprowadzaniem samochodów z zagranicy i wprowadzaniem ich na terytorium Polski z pominięciem podatku VAT i ze znacząco obniżonym podatkiem akcyzowym.

Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna od stycznia do października 2016 roku prowadził firmę zajmującą się sprowadzaniem samochodów z Niemiec. W tym czasie 35-latek sprowadził aż 34 pojazdy różnych marek. Wykorzystywał do transakcji inne osoby i podmioty gospodarcze, a także fikcyjne umowy. Nie składając deklaracji VAT i opłacając zaniżony podatek akcyzowy, spowodował ponad 1,5-milionowe straty na szkodę Skarbu Państwa.

– Obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy, która ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania – mówi podinspektor Edyta Bagrowska, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Sąd na wniosek prokuratury tymczasowo aresztował 35-latka na 3 miesiące. – Za popełnione przestępstwa grozi mu kara bezwzględnego pozbawienia wolności – dodaje poinsp. E. Bagrowska.

Reklama