tekst zlecony

Chcesz pozbyć się starych mebli? Pamiętaj, że ich spalanie jest zabronione

Chcesz pozbyć się starych mebli? Pamiętaj, że ich spalanie jest zabronione
fot. ecoexpress24.pl Przez lata w Polsce panowało ciche przyzwolenie na spalanie odpadów. Obecnie walka ze smogiem i kampanie uświadamiające społeczeństwo o szkodliwości palenia śmieci sprawiają, że na wsiach i miastach coraz częściej pojawiają się zgłoszenia o sąsiadach, którzy spalają w kominku odpady.
istotne.pl 1 śmieci, miasto jelenia góra

Reklama

Spalanie odpadów niezgodne z prawem

Najczęściej do kominków trafiają śmieci powstałe przy rozbiórce drewnianych szop oraz pocięte na mniejsze kawałki płyty meblowe. Często spalanie tego typu odpadów wynika z niewiedzy osoby łamiącej prawo. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, z faktu, że są to śmieci, których spalać nie wolno. Drewno z rozbiórki szop i wiat jest pokryte impregnatem lub farbą, a płyty meblowe zawierają substancje ochronne, które podczas spalania przekształcają się w niebezpieczne związki. Zakaz spalania starych mebli i drewna z rozbiórki wynika przede wszystkim z faktu, że szkodliwe substancje ulatniające się wraz z dymem wywołują raka oraz choroby dróg oddechowych.

Za spalanie śmieci w domowym kominku oraz na podwórzu można otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Dodatkowo straż miejska lub policja mogą skierować sprawę do sądu, jeżeli spalanie śmieci będzie kontynuowane pomimo nakładanych kar.

Wywóz starych mebli i śmieci sposobem na uniknięcie kar

Karę można otrzymać nie tylko za spalanie starych mebli i innych odpadów, ale i za ich składowanie na posesji lub w jej pobliżu. Aby uniknąć mandatu i sprawy w sądzie, powinno się zamówić kontener na śmieci. Opłata za jego podstawienie i odbiór odpadów jest niższa niż wysokość mandatu, który otrzyma się za niedopełnienie obowiązku usunięcia śmieci z posesji lub za ich spalanie w kominku.

Gdzie zamówić kontener na śmieci? Kontener na gabaryty zamówi się szybko i sprawnie na stronie https://www.ecoexpress24.pl/. Pojemnik na odpady zostanie podstawiony na posesję, a po jego wypełnieniu – odebrany nawet pod nieobecność zamawiającego. Takie rozwiązanie ułatwia zgodne z prawem usuwanie odpadów z posesji i chroni przed otrzymaniem mandatu.

Meble wrzuca się do kontenera na śmieci w całości lub w częściach – każdy mebel załadowany do kontenera na gabaryty zostanie odebrany przez firmę ecoexpress24.pl. Niewymagane jest wykręcanie uchwytów wykonanych z metalu ani zawiasów. Co ważne, firma zajmująca się odbiorem odpadów przyjmie wszystkie rodzaje mebli, zarówno wykonane z drewna i płyty meblowej, jak i z plastiku lub innego tworzywa sztucznego. Zabronione jest wyrzucanie starych meblościanek czy kanap do kontenerów na gruz i odpady pobudowlane, dlatego w przypadku większego remontu należy zamówić dodatkowy kontener na meble.

Reklama