materiał promocyjny

Czy opony zimowe są obowiązkowe?

Opona samochodowa
fot. uniroyal.pl Zima to szczególny czas dla kierowców. Wtedy zwykle bardziej uważamy na drodze, odpuszczamy gaz na rzecz większego skupienia na tym, co dzieje się dookoła. Jest to również moment, w którym powinniśmy dodatkowo zadbać o nasz samochód, między innymi zakładając opony zimowe.
istotne.pl 1 auto, zima, opony, miasto jelenia góra

Reklama

Czy w Polsce taka wymiana to obowiązek, czy tylko dobra wola kierowcy?

W Europie trzeba wymieniać

O ile w wielu krajach naszego kontynentu zamiana na zimówki jest wymagana prawnie, o tyle w Polsce nie ma takiego przepisu. Jednak z drugiej strony jazda na oponach letnich w zimę stanowi nie lada trudność, szczególnie ze względu na słabszą przyczepność do mokrej nawierzchni czy problem z odprowadzaniem błota i śniegu. Nie powinniśmy zatem kierować się przepisami, a przede wszystkim własnym rozumem – opona zimowa ma inne zadania, niż jej letni odpowiednik, a w zimę i tak jeździ nam się trudniej, więc nie powinniśmy dodatkowo utrudniać sobie życia. Szczególnie, jeżeli nierozerwalnie wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem poślizgu, gorszą kontrolą trakcji czy utrudnionym manewrowaniem. Na co należy zwracać uwagę podczas eksploatacji opon zimowych – przeczytaj na https://www.uniroyal.pl/samochod/opony-poradnik/wiedza-na-temat-opon/biezniki-opon-zimowych.

Zwracaj uwagę na bieżnik

Zgodnie z polskim prawem nie możemy używać opony, której bieżnik jest mniejszy niż 1,6 mm. Jednak na warunki zimowe jest to zdecydowanie za mała wartość – wymianę opon powinniśmy rozważyć, gdy bieżnik zacznie schodzić poniżej 4,5 mm. Jazda z bardziej zużytymi oponami, szczególnie w sezonie zimowym, zdecydowanie wpływa na nasze bezpieczeństwo, a także pogarsza komfort prowadzenia pojazdu. Używanie ogumienia z bieżnikiem mniejszym niż 4 mm jest w zimie po prostu niebezpieczne.

Kiedy wymienić opony?

Jeżeli zależy nam nie tylko na komforcie jazdy, ale i zaoszczędzeniu czasu, lepiej nie zostawiać zmiany ogumienia na ostatnią chwilę – to właśnie wtedy zakłady wulkanizacyjne przeżywają największe oblężenie. Opona zimowa przewyższa letnią już w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza, więc gdy zauważymy ochłodzenie pogody do podobnych parametrów, warto rozejrzeć się za serwisem i kompletem opon.

Dobór właściwych opon do warunków panujących na drodze ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i komfortu na drodze. Jeżeli nie zdążymy z wymianą na czas lub zdecydujemy się na ogumienie gorszej jakości możemy nie tylko poczuć, że auto zachowuje się gorzej podczas jazdy, ale przede wszystkim narazimy się na niepotrzebne ryzyko poślizgu czy stłuczki. Opony zimowe charakteryzują się bardziej miękką gumą oraz innym, agresywniejszym wycięciem bieżnika, dzięki czemu zdecydowanie poprawią naszą jazdę w trudnych warunkach.

Reklama