materiał promocyjny

Jaka brama do budynku gospodarczego?

Brama uchylna
fot. hormann.pl Wybór bramy do budynku gospodarczego w dużej mierze wpływa na późniejszą wygodę korzystania z niego. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się i poznać wady oraz zalety różnych rozwiązań, by móc wybrać opcję najlepiej dostosowaną do swoich potrzeb.
istotne.pl 1 bramy, hörmann, miasto jelenia góra

Reklama

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania bramy?

Najważniejszym czynnikiem powinno być bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno stabilności całej konstrukcji oraz redukcji zagrożenia wynikającego z awarii (na przykład przytrzaśnięcie osób lub przedmiotów, niekontrolowane opadnięcie bramy), jak i stopnia ochrony przed potencjalnym włamaniem. Klasy odporności na sforsowanie oznacza się od RC1 (najniższa) do RC6 (najwyższa). Natomiast mechanizmy chroniące użytkowników obejmują zazwyczaj takie rozwiązania jak fotokomórka, funkcja łagodnego zatrzymania czy blokada w momencie zerwania sprężyny. Kolejnym istotnym przy wyborze czynnikiem jest termoizolacyjność, która oznaczana jest przy pomocy czynnika przenikania ciepła U. Normy prawne określają jego maksymalną wartość na 1,5 W/(m²·K) (w przypadku bram garażowych do garażu ogrzewanego). Warto też zwrócić uwagę na obecność automatyki do bramy – pozwala ona znacznie ułatwić korzystanie z drzwi do budynku gospodarczego, szczególnie jeśli pełni on również funkcję garażu. Najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże dobrać rodzaj napędu, jego parametry techniczne oraz wygodny sposób sterowania. Nie można rzecz jasna zapomnieć o ostatniej ważnej sprawie, czyli wyglądzie bramy. Powinna ona dobrze komponować się z kolorystyką drzwi, okien, dachu i elewacji, a także stylistycznie pasować do designu całego budynku. Jeżeli budynek gospodarczy stanowi osobną bryłę, warto by jego styl i ogólna estetyka korespondowały z częścią mieszkalną.

Najpopularniejsze rodzaje bram

W zależności od potrzeb i gustu właścicieli, można zdecydować się na różne rodzaje bram do budynku gospodarczego. Głównym kryterium podziału jest sposób otwierania i zamykania, a także budowa skrzydła bramy.

Bramy uchylne

Jednym z najpopularniejszych typów są jednoskrzydłowe bramy uchylne. Są prosto zbudowane, niedrogie i mało awaryjne, a także proste w montażu. Minusem jest dość spora ucieczka ciepła, choć w dobrze zaizolowanych modelach wysokiej klasy nie stanowi to problemu.

Bramy segmentowe

Bramy segmentowe również są bardzo popularne. Dzielą się na górne (segmenty ułożone poziomo i składane przy suficie) oraz boczne (segmenty pionowe, składane na ścianie bocznej budynku). Ten rodzaj bramy zajmuje niewiele miejsca i nadaje się do budynków, gdzie przestrzeń przed drzwiami jest bardzo ograniczona. W przypadku bram segmentowych bocznych wadą jest zajmowanie powierzchni ściany. Natomiast bramy segmentowe górne wymagają stosunkowo wysokiego nadproża, dlatego nie nadają się do każdego budynku.

Bramy rolowane

Bramy rolowane przypominają wyglądem sklepowe rolety. Są bardzo szczelne i łatwe w użytkowaniu, a także zajmują bardzo mało miejsca – potrzebna jest tylko przestrzeń na kasetę, która może być zamontowana na zewnątrz lub wewnątrz garażu. Wadą bram rolowanych jest stosunkowo wysoka cena, jednak dostępne są również tańsze modele.

Brama rozwierana

Brama rozwierana (zazwyczaj dwuskrzydłowa) posiada mechanizm podobny do zwykłych drzwi. Dobrze sprawdzi się w budynkach gospodarczych bez osobnego wejścia, ponieważ możliwe jest otwieranie tylko jednego skrzydła, co ułatwia użytkowanie i ogranicza ucieczkę ciepła. Minusem jest duża powierzchnia potrzebna do otwarcia bramy, co może być problematyczne szczególnie zimą (ze względu na konieczność wcześniejszego odśnieżania podjazdu).

Brama przesuwna

Bramy przesuwne nie są zbyt popularne, ponieważ wymagają dużej ilości miejsca na ścianie budynku. Sprawdzą się jednak doskonale w szerokich pomieszczeniach gospodarczych, gdzie skrzydło może zostać w całości odsunięte. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że po otwarciu brama pozostaje na zewnątrz i nie zajmuje miejsca w budynku.

Reklama