Czym kierować się w wyborze firmy windykacyjnej?

Czym kierować się w wyborze firmy windykacyjnej?
fot. Krzysztof Gwizdała Podjąłeś wszelkie dostępne Ci środki odzyskiwania należności, a Twój dłużnik i tak nie chce Ci zwrócić tego co Twoje? Nie pozostaje Ci nic innego, jak zwrócić się do specjalistów z zakresu windykacji.
istotne.pl pieniądze

W Polsce działa kilkaset firm, które zajmują się odzyskiwaniem należności. Z tego powodu na rynku jest cała masa ofert specjalistów zajmujących się windykacją. Jak wybrać dobrą firmę windykacyjną? Na co zwrócić szczególną uwagę dokonując wyboru? W dalszej części artykułu kancelaria windykacyjna Vindicat radzi, jak znaleźć najlepszą firmę windykacyjną.

Jaką firmę windykacyjną wybrać?

Przeglądając oferty firm windykacyjnych trzeba zwrócić uwagę na przynajmniej trzy typu informacji, które są niezbędne do podjęcia decyzji, czy warto powierzyć danemu podmiotowi odzyskanie swoich należności. W pierwszej kolejności zapoznaj się z podstawowymi danymi o firmie, a także dowiedz się, z jakich sposobów korzysta (czy są one zgodne z obowiązującym w Polsce prawem). Ważną kwestią jest także treść umowy, jaką przyjdzie Ci podpisać z daną firmą windykacyjną oraz wysokość kosztów dotyczących przeprowadzenia procesu windykacyjnego.

Przeczytaj również artykuł: Czym jest kancelaria windykacyjna?

Zgromadź podstawowe informacje o firmie windykacyjnej

Nie wybieraj na chybił trafił. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję sprawdź, co to za firma oraz w jaki sposób działa. Za pośrednictwem dostępnych Ci źródeł, przejrzyj jej dotychczasową działalność by przekonać się, czy ma doświadczenie w branży. Jeśli dana firma windykacyjna posiada dobre referencje, tym większa jej atrakcyjność na rynku. Opinia byłych i obecnych klientów jest niezwykle ważna przy podejmowaniu tego typu decyzji. To, że dana firma windykacyjna zatrudnia samych specjalistów z zakresu odzyskiwania należności wcale nie świadczy o tym, że jest ona najlepsza na rynku. Być może trudno jest z nimi konsultować kolejne kroki procesu lub uzyskać jakiekolwiek informacje o podjętych już działaniach.

Istotne jest też, na jakiej zasadzie wybrana przez Ciebie firma będzie z Tobą współpracować (np. za pośrednictwem indywidualnego opiekuna). Jeśli zostanie przypisana Ci osoba, która zajmie się Twoją sprawą, będziesz miał z nią stały kontakt osobisty, telefoniczny lub e-mailowy i będziesz otrzymywał aktualne informacje o przebiegu sprawy. W przeciwnym razie możesz tygodniami dociekać, na jakim etapie jest Twoje zlecenie. Ponadto ważne jest także to, czy dana firma windykacyjna weryfikuje dłużnika. Sprawdzenie dłużnika umożliwia opracowanie planu, dzięki któremu można szybko i skutecznie odzyskać należność.

Uważnie przeczytaj umowę

Każdą umowę, którą przyjdzie Ci podpisać, musisz bardzo dokładnie przeczytać. Zwróć uwagę, czy jest to umowa zlecenia czy powierniczy przelew wierzytelności. Ważne dla Ciebie jest również, czy będzie istniała możliwość wypowiedzenia umowy oraz jakie będą tego ewentualne konsekwencje. Dosyć istotne jest też, czy współpraca z daną firmą będzie możliwa na każdym etapie odzyskiwania należności.

Zapytaj o koszty postępowania windykacyjnego

Jeszcze przed podpisaniem umowy zbierz informacje o kosztach postępowania windykacyjnego. W tym przypadku duże znaczenie ma dla Ciebie, czy obsługa prawna w toku postępowania sądowego i komorniczego jest wliczona w cenę podaną na początku, czy jakiekolwiek usługi są płatne dodatkowo oraz czy koszty obciążają jedynie dłużnika, czy może wierzyciela i dłużnika.

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź stronę https://vindicat.pl/baza-wiedzy/jak-wybrac-dobra-firme-windykacyjna/, gdzie znajdziesz więcej cennych rad i wskazówek pomocnych w wyborze dobrej firmy windykacyjnej.

tekst zlecony