Jak prawidłowo kłaść tynk trawertyn?

Jak prawidłowo kłaść tynk trawertyn?
fot. whitepress.pl W ostatnich latach bardzo modne jest wykańczanie ścian z pomocą kamienia naturalnego. Nierównomierna, chropowata struktura dodaje wnętrzu niebanalnego charakteru.
istotne.pl remont, tynk

Ułożenie kamienia naturalnego to, po pierwsze, niemała inwestycja finansowa, po drugie, bardzo dużo pracy, jaką trzeba włożyć w przygotowanie podłoża i ułożenie materiału. Na szczęście jest sposób, by tego uniknąć, uzyskując łudząco podobny efekt. Mowa o tynku dekoracyjnym.

Tynk trawertyn to absolutny hit ostatnich lat. Jego ułożenie, wbrew pozorom, nie jest trudne. Wymaga jedynie odpowiedniego przygotowania oraz cierpliwości. A oto instrukcje krok po kroku.

Przygotuj podłoże

Ściana do ułożenia tynku trawertynu musi zostać odpowiednio przygotowana. Po pierwsze, należy ją oczyścić ze wszelkich zabrudzeń oraz kurzu. Po drugie – wygładzić, szpachlując wgłębienia i głębokie rysy. Po trzecie– pokryć odpowiednim materiałem gruntującym. Może to być np. specjalna farba podkładowa, przygotowana pod nakładanie tynku dekoracyjnego.

Nałóż tynk

Tynk trawertyn w J.P.Cover jest dostępny jako gotowa sypka mieszanka. Jedyne, co trzeba zrobić, to zmieszać go w odpowiednich proporcjach z wodą – zgodnie z zaleceniami producenta. Mieszać najlepiej mechanicznie, podpinając mieszadło do wiertarki. To pozwoli szybko uzyskać pożądaną strukturę materiału i zwiąże ze sobą wszystkie składniki.

Tynk trawertyn nakładamy na ścianę za pomocą pacy. By uzyskać odpowiedni efekt estetyczny, a więc strukturę kamienia naturalnego, pierwszą warstwę nakładamy cienko, wygładzając tak, by nie było na niej żadnych zgrubień. Po upływie 12 godzin nakładamy kolejną warstwę, tym razem wydrapując w tynku na mokro wzory, wykorzystując krawędź pacy pochyloną pod kątem 90 stopni. Gotowy wzór delikatnie wygładzamy i pozostawiamy na kolejne 12 godzin do wyschnięcia.

Zabezpiecz strukturę lakierem

Kiedy tynk trawertyn wyschnie, zaleca się jego zabezpieczenie i wzmocnienie poprzez zastosowanie specjalnego lakieru do tynków dekoracyjnych. Można to zrobić wałkiem lub pędzlem.

Pomaluj tynk

Ostateczne wykończenie ściany uzyskamy, nadając tynkowi pożądany kolor. Do tego celu wykorzystujemy odpowiednio dobrany lakier z pigmentem barwiącym. Dla uzyskania najlepszego efektu estetycznego, należy rozprowadzić go wałkiem, a następnie wetrzeć w strukturę gąbką, zgodnie z kierunkiem wgłębień. Drugą gąbką usuwamy ewentualny nadmiar lakieru, zapobiegając powstawaniu zacieków.

Proces nakładania tynku trawertynu nie jest krótki i wymaga wiele cierpliwości. Na pewno jednak warto włożyć w takie wykończenie ściany swój wysiłek. Ostateczny efekt zachwyci i nada wnętrzu salonu, sypialni czy przedpokoju niezwykłej wyrazistości.

Źródło: Producent chemii budowlanej J.P. Cover

informacja zlecona